Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 2

14-اضطراب و افسردگی در کودکان (مدیریت هیجانات)

متن

سم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد گرجی
عنوان: اضطراب و افسردگی در کودکان (مدیریت هیجانات)

وقتی که ما فرزندمان را تربیت می کنیم گاهی یک مشکلات و ا ختلافاتی با فرزندان داریم که این ها ممکن است در آینده برای ما جای نگرانی داشته باشد. بنابراین بهتر است که این مشکلات را بصورت خیلی جدی و دقیق از شروع مشکل پیگیری و رفع کنیم.
دو مشکل اساسی که ممکن است دائم با فرزندان داشته باشیم و آن در زندگی آنها لمس کنیم اضطراب و افسردگی است. دو مشکلی که تقریبا یک ریشه ی یکسانی دارند. یکسان از این نظر که هر دو مشکل به هیجانات ما برمی گردد.
هر انسانی در زندگی دو بُعد دارد:
یک بُعد زندگی انسان ها به عقل برمی گردد
دیگر بُعد هم به احساس و هیجان برمی گردد.
یعنی ما وقتی که می خواهیم یک تصمیمی برای زندگی بگیریم و این تصمیم هم مهم باشد و به عنوان چالش زندگی برایمان مطرح بشود اگر بین عقل و احساس بمانیم و آن تصمیم برای ما خیلی اهمیت داشته باشد غالبا این احساس ما می باشد که خیلی کمک می کند در تصمیم گیری و تأثیر بیشتری هم دارد.
این جمله به این دلیل بیان شد که شما والدین بزرگتر بدانید اگر در زمینه ای با فرزندان دچار مشکل هستید این مشکل به عدم تنظیم احساسات و هیجانات فرزندان برمی گردد.
بنابراین ما باید سراغ احساس و هیجان فرزند برویم که ببینیم آیا این احساسات تنظیم است؟ فرزند می تواند در تصمیات خودش آن احساسات را مدیریت کند و از روی عقل تصمیم بگیرد؟
این اطمینان را می هیم که اگر فرزند:
بتواتد هیجاناتش را مدیریت کند
تصمیماتش عقلانی باشد
از روی شناخت و منطق باشد
در نتیجه چالش کمتری با فرزند خواهید داشت. و این باعث می شود که یک فرزندپروری درست و مناسب و مطلوب داشته باشید. فرزندپروری که منجر به این می شود فرزند یک آینده ی خوب داشته باشد، آینده ای که همراه با تصمیمات عقلانی، منطقی و مسئله مدار باشد. در نهایت هم باعث می شود که فرزند مسیری را برود که باعث رشد و تعالی او بشود.

به بالای صفحه بردن