Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 2

14-تحمیل نظر والدین در ازدواج

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد پوراحمد خمینی
عنوان: تحمیل نظر والدین در ازدواج

یکی از نکاتی که پدر و مادرها باید در مسیر ترغیب فرزندان به سمت انتخاب درست مورد توجه قرار بدهند این است که: از اجبار کردن فرزندان خودشان به انتخاب یا عدم انتخاب یک گزینه باید اجتناب کنند. چرا؟
ممکن است که فرزند ما یک مسیر خواستگاری، تحقیقات و مشاوره را به درستی پیش رفته باشد اما به دلایلی پدر و مادر با سلایقی که دارند مخالفت کنند. و مثلا بگویند: دختر خوبی هست، پسر خوبی هست اما صلاح نیست و بهتر است به این دلایل صرف نظر کنید. اما این را توجه نداریم که فرند ما به طرف مقابل وابستگی پیدا کرده و از طرف دیگر هم مسیر خواستگاری، تحقیقات و مشاوره را هم به درستی طی کرده و به این رسیده است که این فرد مناسب است.
اینجا اگر پدر و مادر بخواهند سنگ بیندازند و اجبار کنند که فرزندشان صرف نظر کند (مثلا به این دلیل که تحصیلات این فرد به ما نمی خورد در حالی که تحصیلات مگر چقدر مهم است؟ بلکه کفیت در اولویت های درجه یک و دو مهم است) و این فرزند هم بخاطر احترامی که برای والدین قائل است یا تحت تأثیر اجبار آنها قرار می گیرد و از انتخاب خودش بگذرد محل خطر است. چون ممکن است فردا روزی همان کسی را بگیرد که خود پدر و مادر اصرار دارند با او ازدواج کند. اما کوچکترین اختلافی برای فرزند بوجود بیاید پدر و مادر اسیر می شوند. دائم می خواهد بر سر پدر و مادر سرکوفت بزند که من انتخابم را کرده بودم و درست هم بود شما مانع شدید و با این انتخابی که الآن کردم هر روز جنگ و درگیری دارم.
لذا پدر و مادر یک نقش مشاوره برای فرزند دارند. باید به آنها بگویند که این راه است و این چاه، انتخاب اصلی با شماست. شما قرار است که زیر یک سقف زندگی کنید. ما اجبار نمی کنیم. راه را نشان می دهیم.
ولی اگر اجبار کردیم طبیعتا باید تاوانش را بپردازیم و خطراتش را به جان بخریم.

محتوای درس
به بالای صفحه بردن