Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 2

16-علائم اضطراب در کودکان

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد گرجی
عنوان: علائم اضطراب در کودکان

از علائم افسردگی و اضطراب می خواهیم صحبت کنیم. علائمی که باعث می شود ما به این نتیجه برسیم که فرزند این علائم و نشانه ها را دارد و بایستی بصورت تخصصی و حرفه ای به یک روانشناس یا مشاوره مراجعه کنیم.
وقتی که از اضطراب صحبت می شود الزاما علائمش این نیست که فرد دست و پایش را گم کند، عجله بکند، خیر بلکه ممکن است کودک از این طرف قضیه بیفتد یعنی افراط و تفریطی در کار باشد.
یک زمانی می شود که کودک بخاطر اضطراب زیادی که دارد درس را بیش از اندازه می خواند، درس را خوانده و حفظ کرده اما می گوید: بابا، مامان،
یکبار دیگر بخوانم
دوباره بخوانم و تکرار کنم
می شود ببینید من این را خوب یاد گرفتم
می شود از من سوال کنید ببینید می دانم…
یعنی فرزند یک دغدغه های اینچنینی دارد که ممکن است خیلی ملموس باشد و یا بعد از امتحان خیلی پیگیر این باشد که نتیجه چه شده، آیا نمره قبولی و 20 گرفته است… این ها می تواند علائم اضطراب باشد. و شاید برای ما به عنوان پدر و مادر خیلی مشهود باشد.
اما از طرف دیگر ممکن است علائمی را در اضطراب داشته باشیم که این علائم خیلی ما را به سمت آن اضطراب که فکر می کنیم سوق ندهد. مثل: پشت گوش انداختن کار…
کودک ما می داند که قرار است خرداد ماه امتحانات نوبت دوم را داشته باشد و باید آماده بشود. درس را نمی خواند و پشت گوش می اندازد تا شب امتحان؛ یعنی شب امتحان زمانی است که باعث می شود این کودک به ناچار درس را بخواند. آن وقت شروع به خواندن می کند. که این هم می تواند علائم اضطراب باشد.
یک زمانی علائم اضطراب می تواند در قالب رفتارهای مشخصی خودش را نشان بدهد. مثلا لکنت زبان، ناخن جویدن، شب ادراری و.. این ها می تواند علائم اضطراب در کودک ما باشد.
این علائم را اگر ما در کودک دیدیم می توانیم برای درمان و رفع آن به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنیم. چرا باید این کار صورت بگیرد؟ چون درمان اضطراب یک کار تخصصی است و ما باید هیجاناتی که قبلا بیان شد را بتوانیم بصورت تخصصی مدیریت و تنظیم کنیم. تا از میزان اضطراب فرزند ما کاهش پیدا کند و در نتیجه بتواند فرآیندهای مطلوب را در زندگی خودش پیگیری کند.

به بالای صفحه بردن