Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 2

16-مدیریت استفاده از دنیای مجازی، قسمت دوم

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد باقرزاده
عنوان: مدیریت استفاده از دنیای مجازی، قسمت اول

کسانی که زیاد در دنیای مجازی غرق می شوند و اطلاعات زیادی را می خوانند فکر می کنند آگاهی خوبی دارند در حالی که اطلاعاتی که از دنیای مجازی گرفته می شود وسعت زیادی دارد ولی از آن طرف عمق کمتری هم دارد. و مشخص نیست که چقدر پایه ی علمی داشته باشد.
این خطر را به دنبال دارد که افراد خودشان را غنی از اطلاعات می دانند، غنی از آگاهی می دانند در حالی که اگر یکی دو سوال از آنها بپرسیم و در مورد موضوعات اطلاعات جزئی بخواهیم دیگر نمی توانند چیزی بگویند و حتی راهبردهای استفاده از آن اطلاعات را اصلا ندارند. فقط یک اقیانوس کم عمقی از اطلاعات مختلف مثل ناخنک زدن از اطلاعات مختلف که مُدام یک چیزهایی را دارند ولی هیچ موضوعیت علمی درباره آن وجود ندارد. این مسئله باعث می شود که افراد فکر کنند باسواد هستند و اطلاعات خوبی دارند در حالی که در عملکرد قابلیت استفاده از آن اطلاعات برایشان وجود ندارد.
یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در استفاده زیاد از دنیای مجازی بوجود بیاید مخصوصا درون خانواده، یک احساس ناامنی و بی اعتمادی بین زوجین است.
زوجینی که زیاد غرق گوشی ها هستند و در دنیای مجازی زندگی می کنند، همسرشان مُدام زیرچشمی نگاهشان می کند، مُدام نگاهشان می کند، مُدام دلواپس است…
یک مراجعه کننده ای آمده بود که آقا بالای 60 و خانم 55 سال سن داشتند. خانم آمد و گفت: همسرم وقت زیادی را در گوشی می گذراند و این من را نگران می کند. مخصوصا یک بار آمدن که ببینم چه کار می کند متوجه شدم که پروفایل یک خانم روی گوشی باز بود و برای این خانم یک قلب و دسته گل فرستاد و به محض اینکه من نزدیک شدم صفحه را تغییر داد.
از آقا که پرسیدم گفت: این پسربچه یکی از همکارانم است. یک سوالی داشته که برایش فرستادم
ولی خانم می گفت: من پروفایل یک خانم را دیدم…
همانطور که در این مثال می بینید حل کردن مشکلات بین زوجین می تواند مدت ها طول بکشد و اثرات مخربی را دنبال خودش داشته باشد.
برای استفاده از دنیای مجازی چه کار باید کنیم؟
راهکارهایی که وجود دارد مخصوصا برای جلوگیری از حالت های بی اعتمادی:
شفاف بودن صفحات و منابعی است که زوجین از آن استفاده می کنند
در دسترس بودن گوشی برای همدیگر
اشکالی ندارد که گوشی زوجین رمز داشته باشد ولی زن و شوهر باید رمز گوشی همدیگر را بدانند.
شاید وسیله های ضدآب که ساخته شده را دیده باشید که گوشی تلفن همراه را داخل آن می اندازند و افراد می توانند موبایل خودشان را به حمام ببرند. می دانید که این چه آفتی به رابطه زوجین می زند؟

محتوای درس
به بالای صفحه بردن