Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 3

17.برنامه تربیتی نوزادان چیست

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد حائری شیرازی
عنوان: برنامه تربیتی نوزادان چیست

سوال: برای کودکانی که در سن نوزادی هستند، چه برنامه تربیتی را می‌توان برای ایشان در نظر گرفت؟
آیت الله حائری: نوزاد خوابش باید به موقع باشد، بسیاری از پدر و مادرها، برای این که سرشان آزاد باشد، بچه را تشویق می‌کنند که در روز، سیر بخوابد تا این‌ها به کارشان برسند. اشتباه است، این بچه شب بیدار می‌شود. اگر می‌خواهید بچه شب بخوابد، روز بیدار نگه بدارید او را، تا خسته بشود، شب بخوابد. بعضی پدر و مادرها تا ساعت 12، گاهی تا ساعت 1، بچه‌شان را می‌گردانند. از اول، نوزاد را به چیزهایی عادت ندهید که شما را خسته بکند.
قدیم‌ها خانه‌ها ننی داشتند، بندی این بر می‌بستند، بندی هم آن بر، وسطش هم جای بچه می‌گرداند. پدر و مادرها خانه‌هایشان الان جایی نیست که بتوانند ننی داشته باشد، بچه‌ها را روی زانو خودشان می‌گذارند می‌خوابانند، این‌ها اشتباه است. این تربیت پدر و مادر را خسته می‌کند. بچه نباید روی شانه بخوابد، بچه نباید روی زانو بخوابد بلکه بچه باید با ابزار بخوابد، یک گوشه اتاق برای او این ننی را درست کنید، با تکان دادن بخوابد، شما هم برنجت را پاک کن.
و در حینی که بچه را می‌خوابانی، بچه نوزاد است، با صدای خوب برایش لالایی بگویید. لالایی‌تان حتماً باید با آهنگ باشد. کسانی که لالایی‌شان با آهنگ است، وقتی بزرگ شدند، طبع شعر پیدا می‌کنند. شیرازی‌ها علت این که طبع شعر دارند، به خاطر لالایی‌های مادرانشان است. خوش‌صدا، لالایی سوزناک، بچه نوزاد با این لالایی، روحش پرورش پیدا می‌کند. حالا اسمش را می‌گذاری موسیقی، بگذار موسیقی، اسمش را می‌گذاری صدای خوب، بگذار صدای خوب. باید آهنگ داشته باشد، باید ریتم داشته باشد، باید نت داشته باشد

محتوای درس
به بالای صفحه بردن