Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 3

2.تنبیه فرزند به دلیل بی ادبی کردن

متن


بسم الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد حائری شیرازی

عنوان:  تنبیه فرزند به دلیل بی ادبی کردن

سوال: مادرهایی که نسبت به بی‌ادبی و شیطنت‌های فرزندان خود کنترل خود را از دست می‌دهند و فرزند خود را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند (من نمی‌دانم مگر آقایان احیاناً پیش نمی‌آید که تنبیه بکنند فرزندانشان را) اما سؤال کردند گفتند برای مادرها چه توصیه‌ای دارید؟

آیت الله حائری: این بحثش را قبلاً کردیم؛ گفتم پدر و مادر اول باید بر اعصاب خودشان مسلط باشند، بر محبت خودشان مسلط باشند، بر خشم خودشان مسلط باشند. این که انسان دلش را می‌خواهد خنک کند با یک تشری، این بچه را نمی‌خواهد تربیت کند، می‌خواهد مسأله خودش را حل کند. اسمش را تربیت نگذارید.

انسان بدش آمده، می‌خواهد این بد آمدن خودش را به او حالی کند، می‌خواهد مسأله خودش را حل کند، نمی‌خواهد مسأله فرزند را حل کند. مسائل خودتان را یک جای دیگر حل کنید. مسائل بچه را با مسائل خودتان قاطی نکنید. اگر بچه به شما یک بی‌ادبی کرد، هیچ عکس‌العملی نشان ندهید. غیظتان را بخورید، آرام بشوید، بعدش به او بگویید این چه کاری بود کردی؟ این چه حرکتی بود؟ در حالی که ناراحت هستید، ابداً واکنش نشان ندهید؛ چون می‌خواهید مسأله خودتان را حل کنید. اول مسأله خودتان را حل کنید، بعدش می‌توانید مسأله او را حل کنید.محتوای درس
به بالای صفحه بردن