Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 2

3-مدیریت روابط خانوادگی (شناخت مرزها)

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد باقرزاده
عنوان: مدیریت روابط خانوادگی (شناخت مرزها)

یکی دیگر از مسائلی در مدیریت روابط بین خانواده ها می تواند نقش و تأثیر مهمی داشته باشد: (عوامل موثر در روابط بین خانوادگی):
درک و شناخت درست از مرزها و حریم خانواده ها
متأسفانه بعضی از زوجین این آمادگی را ندارند که وقتی یک خانواده جدیدی تشکیل شد بررسی کنند و مرزهای جدید ارتباطی را بشناسند.
مرزها خیلی تداخل دارد. مرزها گاهی اوقات خیلی به هم ریخته است و تحت تأثیر مسائل مختلف قرار می گیرد.

در روابط بین خانواده ها ما سه نوع مرز را تعریف می کنیم:
الف: مرزهای به هم ریخته
ب: مرزهای خشک
ج: مرزهای منعطف
قادعا بهترین نوع از این مرزها، مرز منعطف است.
این مرز منعطف شامل حالت هایی می شود که هم خانواده ای که تشکیل شده می تواند استقلال هویتی خودش را داشته باشد، هم در مناسبات لازم ارتباط خوبی با خانواده های دیگران داشته باشد.
برای اینکه بهتر این مسئله روشن بشود به این مثال توجه کنید:
تصورتان بر این باشد که افراد از خانواده ی بزرگتر می آیند و درون یک حریم و یک دایره قرار می گیرند و اینجا خانواده جدیدشان است. خانواده های اطرافیان می شود یک دایره ی دیگر و یک حریم دیگر
خانواده ی پدری خانم، خانواده پدری آقا، خانواده خواهر خانم، خانواده خواهر آقا، خانواده برادر خانم، خانواده برادر آقا، خانواده عمو، دایی، خاله و.. این ها مجموعه جزایری هستند که مستقل از هم هستند ولی با هم در ارتباط هستند.
دو نفری که یک خانواده جدید را تشکیل دادند باید بدانند این مرز و حریم کاملا منحصر به فرد است. قوانین درون این خانواده، راز و رمزهایشان، بایدها و نبایدهایشان خاص این خانواده است. و این خانواده یک حریم هایی دارد که با خانواده های دیگر که آن ها هم حریم های دیگری دارند کاملا متفاوت است.
اگر زوج بتواند این حریم را تصور کند و با مدیریت خانم و آقا و بعدها فرزندان داشته باشد و حفظ کند کاملا خیلی خوب و با مدیریت می توانند روابط بین خانواده های دیگر و این حریم ها را حفظ کنند، نه دخالتی داشته باشند و نه دخالتی را بپذیرند. و تمام زندگی شان بر مبنای مدیریت درون این خانواده باشد.
اگر این تصور اتفاق بیفتد قاعدتا موضوع این که مادر یا پدر تو دخالت می کند یا تو چشم و هم چشمی داری به شدت در خانواده افت می کند و خانواده می تواند از سالهای اول هویت و ماهیت مستقل خودش را حفظ کند.

محتوای درس
به بالای صفحه بردن