Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 2

4-مدیریت روابط خانوادگی (خانواده های هسته ای و گسترده )

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد باقرزاده
عنوان: مدیریت روابط خانوادگی (خانواده های هسته ای و گسترده )

از مسائلی که می تواند در روابط بین خانواده ها اثر سوء داشته باشد: (عوامل موثر در روابط بین خانوادگی):
بلاتکلیفی زوجین و خانواده ها در شکل گیری خانواده جدید
دو تعریف و دو شکل از خانواده ها داریم:
الف: خانواده هسته ای
ب: خانواده گسترده
با توجه به تغییراتی که در مسائل فرهنگی بوجود می آید می بینیم که جوان ها بلاتکلیف هستند.
به ظاهر خانواده ها مستقل هستند ولی عملا خانواده، خانواده ی گسترده است. یعنی به لحاظ عاطفی، اقتصادی و تصمیم گیری های مختلف بشدت خانواده ی بزرگتر بر روی خانواده ی تازه تشکیل شده تأثیر می گذارد.
این بلاتکلیفی، قاعدتا بلاتکلیفی در روابط را به دنبال خودش می آورد. یعنی: زوج گاهی اوقات بشدت می خواهد مستقل عمل کند ولی خانواده بزرگتر توقع دارد که: نظر ما چه؟ از ما هیچ راهنمایی نمی خواهید؟
از یک طرف خانواده ی جدید نیاز به کمک و حمایت خانواده بزرگتر دارد با تعریف گسترده اش ولی آنجا خانواده گسترده می گوید: شما خودتان که مستقل هستید و خودتان تنهایی تصمیم می گیرد الآن چه انتظاری دارید که ما بخواهیم کمک کنیم؟
این تداخل قاعدتا روی خیلی از روابط تأثیر منفی اش را می گذارد و زوج ها نمی توانند دقیقا متوجه بشوند که به شکل یک خانواده ی هسته ای عمل کنند و تصمیم بگیرند یا باید به شکل خانواده گسترده و تابع تصمیمات خانواده بزرگتر باشند.
اگر زوجین در روزهای ابتدایی و یا حتی قبل از ازدواج به یک توافقی برسند که نوع مدیریت رابطه شان، نوع مدیریت تصمیم گیری شان به چه شکلی باشد قاعدتا کمتر در زندگی دچار این چالش می شوند و روابط عاطفی شان دستخوش تصمیم گیری های لحظه ای و نابسامان می شود.

محتوای درس
به بالای صفحه بردن