Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه
3 از 8

56.نکاتی در ارتباط با دوستان

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد تراشیون
عنوان: .نکاتی در ارتباط با دوستان

تأثیر محیط بر تربیت و ارتباط با اقوام و دوستان و آشنایانی که مذهبی هستند و رفتارهای خوبی که دارند را بیان کردیم.
یکی دیگر از نکاتی که باید در این ارتباطات مورد توجه باشد این است با خانواده هایی رفت و آمد کنیم که فرزندان هم سن و سال فرزند ما هم داشته باشند. این می تواند میزان تأثیرگذاری را در فرزندان ما تقویت کند.
گاهی ما با خانواده ها و افراد خوبی ارتباط داریم ولی با فرزند ما تناسب سنی ندارند. این ها بی تأثیر نیست و تأثیر کمی را می گذارند ولی بچه ها بیشترین تأثیرپذیری را از گروه های همسال خودشان دارند. لذا درخواست ما این است به گونه ای برنامه ریزی کنیم فرزندان ما افراد و خانواده هایی مرتبط بشوند که آنها فرزند هم سن و سال ما داشته باشند.
نکته ی دوم این است علاوه بر اینکه این خانواده فرزندان هم سن و سال بچه های ما داشته باشند سعی کنیم زمینه ای را فراهم کنیم در مدت زمانی که در کنار یکدیگر هستند به رفتارها و کاربرد کلامتی بپردازند که تأثیرگذار باشد. این جا نیاز است که بزرگترها یک مداخله ی کوچک و محدودی داشته باشند.
مثلا به آنها بگوییم چه خوب است که الآن این بازی را انجام بدهید. یا تا به حال چه کتاب هایی را خواندی؟ می خواهی یکی از این کتاب ها را برای پسر من تعریف کنی؟
یعنی خط دهی و جهت دهی داشته باشیم که بتوانیم بواسطه آن نقاطی که می خواهیم اصلاح پذیری انجام بشود.
نکته ی سوم مراقب باشیم وقتی فرزند ما به منزل دوستان می روند که فرزندان خوب و هم سن هستند نیاز نیست که به فرزند خودمان تأکید کنیم که این بچه ها خیلی خوب هستند. از او کارهای خوب یاد بگیر.
چون همین منجر به لجاجت و مقاومت می شود. اجازه بدهیم همان ارتباط طبیعی بین آنها شکل یگیرد. چون تأثیر گذارتر خواهد بود.

محتوای درس
به بالای صفحه بردن