Generic selectors
Exact matches only
عنوان مقالات
محتوای مقالات
Post Type Selectors
عنوان درس ها
عنوان دوره ها
متن دوره ها
صفحه اصلی دوره بازکردن همه

7-فحاشی و پرخاشگری کلامی همسر

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شمس
عنوان: فحاشی و پرخاشگری کلامی همسر

یکی از دلایلی که افراد به مراکز مشاوره مراجعه می کنند و شکایت عمده شان این است که همسرمان به ما توهین می کند، فحاشی می کند…
پرخاشگری کلامی یکی از معضلات و مشکلات روز جامعه ماست که در خانواده ها تنش و ناآرامی های خیلی جدی را به دنبال دارد.
اگر بین یک زن و شوهر جرّ و بحث و دعوا بالا بگیرد معمولا با پیام هایی کلامی که به هم می رسانند می توانند متوجه بشوند که مشکل از کجاست. اما زمانی که به هم فحش می دهند و یا با توهین و بی ادبی فقط الفاظ بَد و ناروا را به همدیگر نسبت می دهند در واقع اینجا اصلا معلوم نیست که مشکل چیست و افراد عصبانیت ها و دلخوری های همدیگر را نشان می دهند. و چیزی برای حل موضوع نیست.
اگر در خانواده شما این اتفاق می افتد بهتر است آن طرف رابطه که صبورتر است و اهل فحش و درگیری نیست در موقعی که شرایط خوب است، زندگی بر وفق مراد است و هر دو احساس شادی و نشاط دارند، در آن زمان بنشینند و با هم صحبت کنند و واقعا دلیل عصبانیت و پرخاشگری همسرش را ریشه یابی کند. ببیند بی توجهی های او، تیکه های خانواده اش، فشار اقتصادی و یا هر نابسمانی که موثر است در این پرخاشگری متوجه آن بشوند و به همسرش کمک که از این الفاظ زشت در چنین موقعیت هایی و فشارها جلوگیری کند.
یک پیشنهاد:
علت فحاشی و توهین عصبانیت است.
یعنی فرد از نظر خشم و احساس درونی فکر می کند به یک ناکامی رسیده است یا تأیید نشده است یا مورد توجه و محبت واقع نشده است. بنابراین ما کلید محبت و توجه را روشن می کنیم. این بدین معنی نیست که طرف مقابل که در حال فحاشی به ما هست همان موقع برویم و با ترس و یک باجدهی بخواهیم او را آرام کنیم خیر، از طرفی با بی محلی کردن و طرد کردن آن فرد خشمگین تر میشود. بهتر است در اینطور مواقع نه فرار کنیم و نه توصیه و نصیحت کنیم بلکه اجازه بدهیم همسرمان آرام شود و بعد از اینکه آرام شد در کنارش بنشینیم و مانند یک دوست و یار مهربان همانطوری که با دوستان خودمان صحبت می کنیم بصورت رفاقتی در کنار همسرمان درباره علت عصبانیتش سوال کنیم و به او کمک کنیم و حداقل اگر مشکلش را نمی توانیم حل کنیم به او بگوییم که تو را درک می کنم، تو را می فهمم، روی من حساب کن، من کمک حال تو هستم، من اصلا قصد ناراحت کردن تو را نداشتم یا حتی از او عذرخواهی کنیم. اجازه ندهیم که فحاشی و توهین تبدیل به یک عادت بشود. به یک سبک زندگی تبدیل بشود.
فرزندان ما به این سبک زندگی اگر عادت کنند در تمام مراحل زندگی به محض اینکه دچار مشکل یا بحرانی بشوند می خواهند حل مسئله شان را با پرخاشگری و فحاشی حل کنند.
اولین و مهمترین راه برای حذف این رفتار نامناسب درک همسر و این که صدایش را بشنویم که پشت این رفتار چه خواسته ای است

محتوای درس
به بالای صفحه بردن