متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد حائری شیرازی
عنوان: دخالت والدین در زندگی زن و شوهر

سوال: مادرم و خانم بنده تحمل شنیدن حرف‌های یکدیگر را ندارند. تقاضای من از همسرم این است که به حرف‌های مادرم توجه نکند و هر جا که نیاز بود، اشکال را به گردن من بیاندازد تا دچار کدورت نشود. اما همسرم گوشش بدهکار نیست و کار خودش را انجام می‌دهد و در مقابل مادرم موضع می‌گیرد.
آیت الله حائری: یک مطلبی من می‌گویم، شما تعجب می‌کنید که این چه ربطی به آن دارد. وقتی که پدر و مادر کمک کردند به پسرشان تا زن بستاند، هزینه‌اش را تحمل کردند، دخالت می‌کنند. شما زن هم همین‌طور؛ وقتی پدر و مادر کمک کردند جهزیه گرفتند توقع دارند دخالت می‌کنند؛ هر دو غلط است. ازدواج باید نوعی صورت بگیرد که یک پوست تخمکی خانواده زن هزینه نکند، یک پوست تخمک خانواده مرد؛ بعد هم توقع ندارند.
چرا؟ این علی و فاطمه. زره علی شد همه چیز زندگی. زره را فروخت شد 500 درهم. آورد گذاشت در دامن پیغمبر. حضرت مشت کرد از درون آن برداشت داد به ابوبکر، همراه بلال بروند بخرند جهیزیه را؛ از جیب خودش یک چیزی جهیز برای فاطمه نخرید. خرج عقد و عروسی هم از همین برداشتند. تتمه‌اش هم ماند برای فاطمه. این اول مهر را رد کردند، اینطوری دیگر شمیشر بالای سر مرد نیست. خود این می‌دانید چقدر مسأله ایجاد می‌کند، همین که مهر به ذمه مرد باشد؟ مسخره‌ است؟
خانم سال 80 متولد شده الان 15 سالش است، وقتی می‌خواهند مهر بگذرانند، 1380 سکه. مرد هم می‌گوید کی داده، کی گرفته؟ خوب بنویسید 1380 دلش خوش باشد. خیلی خوب، گذاشتند بعد خانم می‌گوید مهریه که من نگذاشتم آنجا همین جور بیکار باشد، اگر این مرد یک ذره خلاف حرف من کرد، می‌گذارمش اجرا. می‌گذارد اجرا، قاضی هم می‌خواهد اجرا کند، توانایی مرد را می‌بیند، می‌گوید ماهی نیم سکه، معنایش این است که سالی 6 سکه، 1380 را بخش بر 6 بکن، ببیند چند سال می‌شود؟ این مسخره است. این درست است؟ این دین است؟ این گرفتن است این پرداختن است؟ شما که این سنت اهل بیت جلویتان است.
مداخله‌ها ریشه در توقعات دارد. از اول مردی که می‌خواهد، بتواند بین خانه‌اش و مادرش و فرزندش و همه مدیریت کند، اول مدیریت همین است که نه زن زیر منت پدرومادرش باشد، نه مرد زیر منت پدرو مادرش باشد. خودشان ازدواج کردند، چکار به آنها دارد؟ بعدش رعایت ادب هم می‌کنند، نه آنها توقع می‌کنند، نه این. چرا؟ چون می‌گویند ما که یک شاهی به این‌ها ندادیم، دیگر بهشان چه بگوییم دخالت بکنیم در کارشان؟ خودشان، خودشان را مدیریت می‌کنند.
هر چه که پول پدر و مادر به مرد بیشتر بدهند، دخالت بیشتر می‌کنند. هر چه پدر و مادر دختر جهیزیه را سنگین‌تر گرفتند، چیزهای بیشتری دادند، یا خرج مجلس و این‌ها گرفتند، تمامش را از گرده شما می‌کشند. از اول جایی نخواب که زیرپایت آب برود. حرمت پدر و مادر محفوظ، اما تکیه بر آنها ممنوع. مرد اگر مرد زن استاده، باید تمام هزینه‌ها را جورش را بکشد. اگر این طور شد، توقعات آنها کم می‌شود، این مسائل حل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اسکرول به بالا