Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: تشکیل خانواده، قسمت اول

مسئلة تشکیل خانواده، یک امری است مورد سفارش شده، نه به‌خاطر لذت جنسی و غرایض، این موضوع هم است. اما نگاه اسلام فوق اینها است.

مثلاً یک چیز غذای خوش‌مزه‌ای برای خوردن وجود دارد، هم بچه و هم بزرگ علاقه‌مند هستند به این غذا، اما می‌بینید بزرگ می‌گوید اگر این غذا را بخورم بیشتر می‌توانم کار کنم، ببینید این فرق می‌کند.

شما اگر خواب باشی و بخواهی بیدار شوی چون خواب‌آلوده هستی، روی صورتت آب می‌ریزی و ارزشش این است که چرت شما را بیدار می‌کند، اما یک‌وقت می‌خواهی تروتازه شوی آب می‌ریزی، یک‌وقت هم می‌خواهی آن آب را برای ازبین‌بردن کثیفی دست و صورت استفاده کنی، اینها هیچ‌کدام عبادت نیست، مفید است، اما اگر خواستی نماز بخوانی باید با قصد وضو آب بریزی.

بعضی اعمال مفید هستند، اما عبادت نیستند .

انسان جنب می‌شود، می‌گویند غسل کن. غسل جنابت برای تنظیم شدن اعصاب سمپاتیک است، اسلام می‌گوید این کافی نیست، باید قصد قربت هم بکنی برای غسل کردن.

قصد قربت هم به این شکل است: چون خداوند فرموده غسل کنم، زیر دوش یاد خدا می‌افتی، همانطور که دل من قبل  از غسل (به سمت شهوت ) رفته، دل من هنگام غسل ( به سمت فرمان خدا ) برود .چون خدا گفته غسل کن ، چشم .

اعصاب سمپاتیک بعد از غسل همراه می شود با نشاط اولیه .دلی هم که به سمت شهوت رفته حال باید به سمت خدا بیاید.

قرآن در کنار کلوا، انفقوا می‌آورد، یعنی خوردی نوش جانت، انفاق هم بکن. کنار توجه به لذت، توجه به خدا و قصد قربت هم آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن