Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: بخیل بودن  

یک نکته ای که در مسئله خانواده بسیار مهم است این است که  آنقدر که مرد در حد توان دارد بخل نداشته باشد و به خانواده توسعه دهد .

اما اگر توقعات رفت جایی دیگر اینجا مرد باید در برابر توقعات نابجا مقاومت کند .

بخصوص در بیت المال

زمان پیغمبر در بعضی جبهه ها شکست می خوردند و بعضی جاها پیروز می شدند و غنائم جنگی می گرفتند. بعضی زنهای پیامبر می گفتند حالا که غنائم جنگی گرفتید زندگی ما را هم توسعه بدهید، پیامبر ناراحت می شد که چرا خانم هایشان توقع دارند که چیزی که در اثر شهادت  و خون به  دست آمده، خرج طلای خانم ها بکنند. یک مدتی حالت گرفتکی داشت پیغمبر و با ایشان حرفی نمی زد . آیه نازل شد

قرآن کریم فرمود:

اگر زن پیغمبر شدید که بر اثر جبهه و جنگ و خون شهداء زندگی تان مرفه بشود، از هم جدا شوید.

نه با قهرو خشونت، با محبت مهریه تان را می دهم .

وَإِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَالدَّارَ الْآخِرَةَ فَإِنَّ اللَّهَ أَعَدَّ لِلْمُحْسِنَاتِ مِنْكُنَّ أَجْرًا عَظِيمًا اما اگر هدفتان رضای خدا و پیغمبر است، خداوند برای خوبانتان اجر و پاداش عظیم قرار داده است .

بعضی ها فکر میکنند که همه اصحاب پیامبر همه خوب هستند، خیر! آیات بسیاری در قرآن داریم که از منافقین انتقاد کرده است، خب اینها از کجا آمده بودند؟ خیلی هاشان از اصحاب بودند، بعضی هاشان خوب بودند، بعضی ها بد بودند . آیاتی که توبیخ می کند یاران پیغمبر را زیاد است، قرآن که شوخی ندارد، خود اصحاب پیامبر همدیگر را عادل نمی دانستند .

زن های پیامبران هم همینطور هست ، یعنی همه درجه یک نیستند .

نه می توان گفت تمام اصحاب پیغمبر عادل بودند،  نه میتوان گفت همه ی زنهای پیامبران یک دست هستند .

پس نه زن باید توقع  اضافه داشته باشد و نه مرد باید بخیل باشد.

آیه ای داریم که می فرماید  وَلَا يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ يَبْخَلُونَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ هُوَ خَيْرًا لَهُمْ  بَلْ هُوَ شَرٌّ لَهُمْ افراد بخیل فکر نکنند که کمال دارند، مثلا تا آن جایی که میتوانند جیم می شوند، وقتی قرار است میهمانی کند قایم موشک بازی می کند و فیلم بازی می کند، یک جوری برنامه ریزی می کند که از زیر خرج در بروند،

قرآن می گوید:

افرادی که با تیز بازی ، زرنگی، با رندی از مردم می خورند اما وقت جبران، جبران نمی کنند، این نشانه بخل است و در همین دنیا تحقیر می شوند.

 نگاهی هم که جامعه به ایشان میکند این است که سوء استفاده می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن