Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: اختلافات خانواده، قسمت سوم

راه‌حل اختلافات در خانواده.

اختلافات گاهی وقت‌ها پیش می‌آید که عوامل درونی و عوامل بیرونی دارد.

عوامل درونی: توقع، چشم و هم چشمی، خود انسان از درون توقع دارد، به‌خاطر توقع نابجا زندگی خودش را خراب می‌کند یا نیش می‌زند، تهمت می‌زند، چشم و هم چشمی.

عوامل بیرونی:

دخالت‌های بی جای اقوام و بستگان

اگر اختلافی هست خودزن و مرد حل کنند. قرآن می‌فرماید يُصْلِحَا بَيْنَهُمَا صُلْحًا بین خودشان حل کنند، بین قوم کشیده نشود. دو گروه می‌شوند و دخالت‌های بی جا شکاف می‌اندازد. بعضی دخالت‌ها عاقلانه است بعضی عاقلانه نیست.

دخالت همراه با تعصب و جانبداری است. و اگر بخواد دخالت کند بین زن و شوهرکه اینها را جر بدهد و جدا کند شیطان است . قرآن می گوید : فَيَتَعَلَّمُونَ‌ مِنْهُمَا مَا يُفَرِّقُونَ‌ بِهِ‌ بَيْنَ‌ الْمَرْءِ وَ زَوْجِهِ‌ 

خدا در سورة بقره آیة 102 می‌فرماید که شیطان هستند کسانی که بین زن و شوهرها اختلاف می‌اندازند،

نه اینکه من باید از دخترم و پسرم دفاع کند آن هم همین را بگوید.

جانب‌داری همراه باتعصب و کینه ممنوع

عروس و داماد خودتان حل کنید به فامیل کشیده نشود.

راه‌حل دوم:

آموزش ببینند.

 آیین همسرداری باید در کتاب دخترخانم‌ها باشد و یاد بگیرند. چرا آمار طلاق بالا می‌رود؟ چون آیین همسرداری بلد نیستند! اصلاً بلد نیستند درست حرف بزنند، هر کاری، عمل و مدیریت می‌خواهد .

همین مهری که با آن نماز می‌خوانیم برای امام جماعت باید مدیریت بشود! پیش‌نماز نباید مهرش گرد باشد باید چهارگوش باشد.

پیش نمازی گفت مهر من گرد بود گفتم سبحان ربی الاعلی و بحمده این مهره چسبید تا بلند شدم رها شد رفت گفتم چه خاکی به سر کنم من پیش‌نماز هستم و مهر ندارم. مهر چهارگوش خودش مدیریت است.

یک کسی جوراب یک رنگ می‌خرید مثل دو جفت سه جفت، گفتم مگر می‌خواهی بروی تواشیح که همه را یکرنگ خریدی؟ گفت نه اگر یک رنگ باشد یک جوراب که سوراخ شد یک لنگش را عوض می‌کنم، ولی اگر یکی زرد باشه یک قرمز یک … اگر یکی سوراخ شد باید جفتش را بیندازم دور.

این شکم مدیریت می‌خواهد. هواپیماها دوتا خلبان دارند. حق ندارند دوتا خلبان یک جا غذا بخورند. اگر این گوشت و … خورد، آن‌یکی باید حاضری بخورد که اگر غذا مسموم بود هر دو خلبان با هم حالشان بهم نریزد و هواپیما سقوط نکند. مدیریت باید باشد. گوش مدیریت می خواهد، همه چیز مدیریت می‌خواهد.

نیم ساعت فیلم نگاه می کنند، نیم ساعت شام می خورند، نیم ساعت با زن و بچه حرف می زنند، .مدیریت را از خدا یاد بگیرید. یک شکاف گذاشته در صورت ما ، با همین شکاف شیر می مکیم . تغذیه از همین است، با همین اکسیژن می گیریم، با همین کربن پس می دهیم، با همین سخنرانی می کنیم و …

یک انگشت شصت خداداده به ما که همه مدیریت می‌کند. بگذارش کنار همه وزارتخانه‌ها تعطیل می‌شوند
 نمی‌توانند بنویسند و …

آئین همسرداری درس می‌خواهد باید بلد باشیم. تحصیلات عالیه دارند اما آیین همسرداری بلد نیستند .

آموزش هم از متن قرآن و روایات، جایی دیگر خبری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن