Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: امر به نماز

  در نماز آیات و روایات زیادی داریم ما نسبت به نماز فرزندانمان مسئولیم. در قرآن می فرماید که وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ   امر کن که نماز بخوانند، پیداست که این یک امر خوبی است.

نماز هم معروف است چون مهم است و هم امر به معروف و نهی از منکر هست .

قرآن می گوید: موذن ها بهترین انسان های کره زمین هستند . به چه دلیل؟ می فرماید وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعا إِلَى اللَّهِ وَ عَمِلَ صالِحاً  بهتر از کسی که مردم را به نماز دعوت می کنند چه کسی می تواند باشد؟ .

امر به نماز

یک بار حضرت امیرالمومنین فرمودند که من هر چه از پیامبر خواستم  به من داد جز یک چیز ، گفتند چه چیز؟ فرمودند اذان . اصرارکردم که من اذان بگویم فرمودند نه اذان برای بلال است .

در کتاب طلبه ها در حوزه ی علمیه  در کتاب لمعه که تقریبا همه طلاب باید بخوانند، داریم که اگر بین اذان گوها دعوا شد، قرعه بکشید، یعنی اینقدر مهم هست مقام اذان گو.

مقامی در قیامت برای موذن گفته شده است .

ما باید بچه هایمان را امر به معروف کنیم و بالاترین معروف امر به نماز است .

بعد هم ممکن است بچه خوابش سنگین باشد، گوش نکند، خوابش بیاید، نگو من وظیفه ای ندارم! چون گفتم.

این حرفا چیست؟ وظیفه ات این است که مقاومت کنی و دستور دهی به نماز وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا.

البته این نکته هم بسیار مهم است که نماز نباید تلخ بشود .

در مسجد کنار من یک بچه 12 ساله بود، نماز هم بلد نبود،  همینطور که باباش خم می شد و می رفت سجده انجام می داد ولی حرف های نماز و تشهد و اینها را بلد نبود .

نماز که تمام شد بچه به باباش گفت آقاجون پاشو برویم از مسجد بیرون، حوصله ام سررفت! باباش داشت دعا می خواند! به باباش گفتم، آقا وقتی بچه می گوید حوصله ام سررفته، تو نشین دعا بخوان که  خاطره ی تلخی پیدا می کند. نماز را نباید تلخ نشان داد.

پدرم گفت تو را بردم کربلا، بچه بودی، 4 یا 5 سال، من گفتم بریم زیارت؟ گفتی زیارت چیست؟ می رویم زیارت امام حسین! گفت تو گفتی انشاا.. امام حسین نباشد! یعنی از زیارت لذت نبرده وخب بچه هست طاقت ندارد .

یا مثلا من آمدم نماز بخوانم و حال سخنرانی شنیدن ندارم، ولی وسط دونماز یا سخنرانی یا فلان، نباید این طور شود. جالب این است که در نماز به ما اجازه دادند که قصد فرادا کنیم. یعنی بنده می آیم مسجد، یک رکعت می خوانم و رکعت دوم می خواهم جدا شوم، می گویند مانع ندارد، جدا شو در هر کجا  هستی ایستگاه رکوع، سجده ، یا هر جا  سر ایستگاه جدا شو، وقتی در نماز به من گفتند میتوانی فردا بخوانی خب بعد از نماز هم مجبور نیستم که بنشینم، حالا به هر دلیل وقت ندارم ، پس به نوعی نباید گروگان گرفت مردم را.

بله تبلیغ باشد، گاهی تذکرات در نماز لازم است،اما این بعد یا قبل از نماز باشد که هر کس کاری داشت و می خواست نماز بخواند و زود برود، ما آن را گروگان نگیریم.

هم نماز باید بخوانیم، هم نسل مان رادعوت کنیم هم مراعات بی حوصلگی بچه ها را بکنیم هم خسته نشویم.

اینها سفارشات قرآن است .

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن