Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: فلسفه ی  نماز

در دعوت به نماز برخی اعتقاد ندارند که اول باید اعتقادات را درست کرد؛ بعضی از افراد امکانات ندارند، مشکل لباس دارند یا مشکل مکان دارند. باید برای هر کدام از اینها یک نسخه ی جدا نوشت. مثل پزشکی که به یک نفر میگوید تو باید سوپ بخوری یا به نفر دیگر میگویید کباب بخور یا هیچ چیز نخوری.

آدم هایی که نسبت به نماز عاشق نیستند، مختلف هستند. این افراد یا کاهل اند یا تارک اند یا چون واجب است نماز را میخوانند. برای این افراد باید اسرار و فلسفه نماز را گفت.

هنوز نماز کشف نشده، آمریکایی ها تحقیقی کرده‌اند که بهترین وقتی که خون به مغز می رسد، زمان سجده است .سجده برای این نیست که خون به مغز برسد برای قرب به خداست. در سوره اقرا که سجده واجب دارد، داریم که: اگر می خواهی قرب به‌خدا پیداکنی، راهش سجده است.

آقایی بالای دیوار نشسته بود؛ پایین دیوار هم جوی آبی بود. تشنه شد. دید خودش بالاست و آب پایین است، شروع کرد هی دیوار را خراشیدن، ذره ذره دیوار را کوتاه کرد تا به زمین رسید.

هرگز نخورد آب زمینی که بلند است.

باید برای بعضی ها اسرار و عظمت نماز را گفت، واقعیت نماز این است که خدا مهندسی خاصی را در این مورد کرده است ، خدا هزار تا اسم دارد ولی نامش مهندس نیست. مثلا چیزی درست کرده به نام شیر مادر که  تمام نیازهای نوزاد در این شیر است و چیزی درست کرده به نام نماز که تمام کمالات در نماز است، اصلا پیدا نمیکنی چیزی که در نماز نباشد.

حضور در صحنه انتخابات یک مسئله ی سیاسی است، همه با هم برابرند رابطه با همه یک طور باشد مثل پیش نماز . مردمی بودن یک  ارزش است که بروید در نماز و …

رابطه ها یک جور باشد که پیش نماز با همه ارتباطش یک جور باید باشد، توجه به طبیعت، به آب با وضو، توجه به خورشید با تشخیص زمان، توجه به خاک با مهر، توجه به سکوت با قرائت و گوش دادن، توجه به بزرگ و کوچک که در نماز جماعت است.

توجه به حقوق که 46 نکته حقوقی در قرآن آمده است.

برای نماز باید مرتب تبلیغ و تروج کنیم، تربیت باید ادامه داشته باشد، تعلیم و تربیت با هم فرق دارد . تعلیم یعنی طرف یاد گرفت بس است اما تربیت یعنی اینقدر باید بگویید تا نهادینه شود، با یک بار خورشید تابیدن خرما نمی رسد و …

گاهی فکر میکنیم که نماز تکراری نیست. مثلا کسی که کلنگی میزند با هر بار کلنگ زدن کمی فرو می رود، با بالا رفتن از نردبان، هر قدم که میگزارد بالا می رود، اما تکرار نیست هر کدام لذتی دارد .

خدایا ما را با شیرینی نماز آشنا کن.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن