Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: نماز مطلوب  

برای نماز پیام های مختلفی در قرآن است مثل نماز مطلوب و نماز مردود. نماز مطلوب نمازی است که دائمی باشد  اَلَّذِينَ هُمْ عَلى صَلاتِهِمْ دائِمُونَ  یک بار بخواند یک بار نخواند فایده ای ندارد .

وقتی پزشک نسخه ی درمان را می دهد می گوید همه داروها را بخور، یک قرص، یک کپسول و … باید همه را به وقت، طبق دستور و مقداری که دکتر گفته بخورد تا به نتیجه برسید.

گاهی می پرسند کشورهایی که نماز نمی خوانند چرا جلو هستند؟ اولا کشورهایی که نماز نمیخوانند هم خیلی هایشان عقب هستند، اگر یک ماشین لاستیکی نداشته باشد حرکت نمیکند، حرکت ماشین شروطی دارد باید ماشین سالم باشد بنزین داشته باشد و …. خیلی شرایط باید جور باشد تا ماشین حرکت کند، صرف اینکه رو به قبله بایستد و خم و راست بشود عامل موفقیت نمی شود.

باید از نماز محافظت کنید، یحافظون در قرآن آمده و بای مراقبت کنید.

از یکی ازبزرگان نقل شده است که در جلسه ای بودند و وقتی از جلسه آمدند بیرون گفتند با حرف هایی که در این جلسه شنیدیم، امشب اهل نماز شب نیستیم! یعنی حرفها توفیق را از بین می برد.

حالا چطور حفاظت کنیم؟

باید نماز را یاد بگیریم. شما نگاه کنید که چقدر از والدین برای فیزیک و شیمی و … معلم خصوصی می گیرند، اما برای دین این کار را میکنند؟ آیا یک بار اسلام شناسی را برای فرزندانش دعوت کرده که اسلام یاد بهد

بعضی وقت ها برای کفش فرزند خوب خرج می کنیم اما برای یک کتاب مفید بهانه می آوریم که کاغذ گران است! یعنی برای اندیشه اسلامی بچه ها خرج نمی کنیم.

نماز باید با حال و خشوع باشد.

کسی در خواندن نماز با ریش خود بازی می کرد، امام گفت اگر خشوع داشت با ریشش بازی نمی کرد  في‏ صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ

نماز باید بازدارند باشد. قرآن می فرماید إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ

این یعنی چه؟ قرآن که می فرماید نماز انسان ها را از فحشا و منکر باز میدارد پس چرا بعضی ها نماز می خوانند و فحشا هم می کنند؟ ببینید نگفته نماز مانع است، می گوید هشدار می دهد، مثل پلیس که تذکر و هشدار میدهد و شاید فرد گوش ندهد و بگوید حالا که پلیس هست نتوانم رد شوم.

نماز با کسالت نباشد فرق مومنین  و منافقین این است که مومنین با خشوع می خواند و منافقین با زور می خواتد .

خدایا نمازی که عارفانه و خاشعانه باشد را به ما بچشان .

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن