Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: آسیب‌های انسان

آسیب انسان در خانواده از دو راه است:

  1. غفلت
  2. شهوت

غفلت که شد:

  • از خدا غافل می‌شود
  • از آینده غافل می‌شود
  • از فقرا غافل می‌شود
  • از ظرفیت‌های و استعدادهای خودش غافل می‌شود
  • از سرنوشت خودش غافل می‌شود
  • از سلامتی‌اش غافل می‌شود

این غفلت خیلی خطر بزرگی است: غفلت از دین، دنیا، والدین، نسل و…

بخشی از خطاها و گناهان ما به‌خاطر غفلت است. دوای غفلت نماز است. أَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي قرآن می گوید نماز برای اینکه تو را متذکر کند واز غفلت بیرون بیاورد.

یک‌رشته از گناهان هم ازروی شهوت است. دوای شهوت تشکیل خانواده است. وقتی انسان همسر دارد آن چیزی که می‌خواهد در ماهواره‌ها و سی‌دی‌ها و فضای مجازی ببیند، همسر خودش را می‌بیند.

بیشترین آسیب نسل نو از دو جاده است: غفلت و شهوت

دوای غفلت: نماز، دوای شهوت: ازدواج

پیغمبر اکرم (ص) فرمود: من از دنیای شما چند چیز را دوست دارم، از چیزهایی که گفت دوست دارم یکی همسر و یکی نماز را فرمودند.

همسر یک مسئلة جنسی است. نماز یک مسئله عرفانی است. چون هر دو یک خاصیت دارند.

نماز ذکرالله است و آرام‌بخش است. ازدواج هم همین‌طور است که قرآن می‌فرماید ازدواج کنید تا آرامش پیدا کنید. خاصیت ازدواج آرامش است و خاصیت نماز اطمینان! اطمینان و آرامش از یک واژه هستند. مادی و معنوی! ازدواج مادی و نماز معنوی. هر دو آرام‌بخش هستند.

تشکیل خانواده باعث حفظ دین می‌شود. چون انسان را از گناه حفظ می‌کند؛ لذا قرآن دارد که می‌فرماید محصنات؛ از حصن می‌آید یعنی قلعه

می‌گویند اگر کسی همسر داشته باشد و با داشتن همسر خلاف بکند شلاقش سخت‌تر است. چون همسر داشت و چه دلیلی دارد که تجاوز کند؟!

قلعه انسان را حفظ می‌کند. فرق بین قلعه و زندان این است که قلعه را از داخل می‌بندند و زندان را از بیرون قفل می‌کنند. وقتی انسان ازدواج کرد یک حفاظتی برای خودش درست کرده و اگر با داشتن همسر خارج از قلعه برود تجاوز کرده است.

ما اگر خواستیم گناه کاهش پیدا کند باید ازدواج را آسان کنیم. بسیار هستند زن و مردهایی که می‌گویند: حاج‌آقا جوانان را دعا کنید.

می‌پرسم: برای فرزندت خواستگاری رفتید؟

می‌گویند: خیر، می‌خواهیم فوق‌لیسانس بگیرد بعد برویم!

می‌پرسم: دخترت را شوهر دادی؟

می‌گویند: خیر، دنبال دامادی می‌گردیم که چنان و چنان باشد.

خود پدر و مادر عامل عقب انداختن ازدواج هستند. یک کسی تشنه است و آب می‌خواهد به او بگوییم خیلی خب، بعد از لیسانس به تو آب می‌دهیم. این حرف غلط است.

بهانه‌هایی می‌آوریم که بسیار تعجب‌آور است. از یک جوانی پرسیدم که چرا داماد نمی‌شوی؟

مادرش گفت: ایشان می‌گوید: می‌خواهم که خانم من ۱۶۴ سانتی‌متر باشد!!!

مگر زن و مرد کیلویی و متری شده است. ما خودمان همانند بت‌پرست‌ها شده‌ایم. بت‌پرست‌ها با دست خودشان سنگ می‌تراشیدند و گریه می‌کردند. ما هم یک آداب و رسومی را درست کردیم که درآن هم مانده‌ایم. آداب و رسومی که ضد عقل و ضد اسلام است را باید از میان برداریم و ازدواج را آسان کنیم تا گناه هم به دنبال آن کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن