Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: اقتصاد در اسلام

یکی از اصولی که اسلام به آن عنایت دارد مسئله عدالت است. چند آیه راجع به ترازو داریم. اول این ترازوی ما وصل شده است به کهکشان ها، دقت کنید:

وَالسَّمَاءَ رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِيزَانَ: و آسمان را برافراشت و [برای سنجش هر امر معنوی و مادی] ترازو نهاد؛ 

أَلَّا تَطْغَوْا فِي الْمِيزَانِ:  تا در [سنجیدن با] ترازو طغیان روا مدارید [و از مرز عدالت و انصاف مگذرید.]

یک زیبایی هایی در قرآن است که انسان وقتی متوجه می شود منقلب می شود. مثلا می گوید: تعادل در دستور و امر و نهی: پدر و مادر فرزند را زیادی دوست دارند. این در علاقه زیاد بچه حل می شود. دائم می گوید: کمتر، کمتر، کمتر چند بار کمتر و کمتر در قرآن آمده است.

يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ : روزى كه هيچ مال و فرزندى سود نمى‏ دهد.

مال و اولاد در قیامت به درد نمی خورد کمتر دوست داشته باش تعادل داشته باش! این قدر دین و انصاف و اخلاق را آتش نزنید که ارث جمع کنید.

چند آیه داریم که می گوید کمتر و کمتر، چون پدر و مادر تند می روند و باید ترمز آنها کشیده بشود. این ها آیات ترمزی است.

اما در فرزندان برعکس است. به آنها دائم گاز می دهد. می گوید که به پدر و مادر احسان کنند و عصای دست آنها باشند و بسیار موارد دیگر!

این از زیبایی های قرآن است. آیه ی های کمتر برای پدر و مادر است و آیه های بیشتر برای فرزندان است.

یک وقت من در فرودگاه بودم یک جوانی سراغ ما آمد. گفت: من یک پدر و مادر دارم که حق به گردن من ندارند. این آیه که می فرماید: به پدر و مادر احسان کنید آیا شامل من می شود؟

پرسیدم مگر می شود؟ پدر و مادر باشند و این حق نشود؟

گفت: بله، می شود. من در شکم مادرم بودم. پدر و مادرم با هم دعوا می کنند. طلاق می گیرند. من که به دنیا آمدم به فلان موسسه و خانواده سپردند که بزرگ کنند بنابراین هیچ خدمتی به من نکردند.

یک لحظه ماندم به او گفتم: من در خیابان می روم یک ساک در دست دارم به من می گویی که بگذار کمکت کنم و ساک را از دست من می گیری. من از شما تشکر می کنم چون ساک مرا گرفتی و از این طرف خیابان بردی آن طرف خیابان! مادر شما، شما را 9 ماه با جان و دل کشید با حالت های مختلف! حمل کرده شما را، این تشکر ندارد؟

کمی فکر کرد و حق را به من داد.

ما باید برگردیم و قرآن را متوجه بشویم و عمل کنیم و به دیگران هم بگوییم. اگر شیرینی را به دیگران بچشانیم مردم عاشق می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن