Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: اثرات جامعه بر ما

آیا جامعه ما را می‌سازد یعنی محیط؟

هم جامعه و هم محیط در ساختن انسان اثر دارد. پدر و مادر اثر دارند قرآن بارها گفته: به بت‌پرست‌ها گفتند چرا بت می‌پرستید گفتند إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءَنَا عَلَى أُمَّةٍ وَإِنَّا عَلَى آثَارِهِمْ مُهْتَدُونَ پدران ما هم بت‌پرست بودند، یعنی محیط خانه اثر دارد.

چرا به ما گفته‌اند از محیط‌های فاسد هجرت کنید؟ برای اینکه در محیط فاسد، آدم فاسد می‌شود، منتها در آدم‌هایی که ارادة آهنین دارند این‌طور نیست. آدم‌های معمولی حتی خانواده‌شان بر روی آنها اثر می‌گذارند. ولی آدم‌هایی که تصمیم گرفتند و اراده محکمی دارند هیچ چیزی رویشان تأثیر ندارد.

یک زمانی روضه می‌خواندم، تمام مردها سرشان پایین بود و در حال گریه یا تباکی بودند. یک نفر پای منبر نشسته بود و همچنان بالا و به بنده نگاه می‌کرد و همین یک نفر حواسم را پرت کرده بود.

آدم اگر خواب باشد بیدار می‌شود اما اگر کسی خودش را به خواب بزند لگد هم توی شکمش بزنی بیدار نمی‌شود چون خواب نیست و خودش را به خواب‌زده است.

انسان‌ها می‌توانند با عزم خودشان تصمیم بگیرند. خیلی‌ها که شکست می‌خورند چون تصمیم نمی‌توانند بگیرند. قرآن می‌فرماید إِذَا سَمِعْتُمْ آيَاتِ اللَّهِ يُكْفَرُ بِهَا وَيُسْتَهْزَأُ بِهَا فَلَا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّىٰ يَخُوضُوا فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ اگر در جلسه‌ای نشستید و دیدید قداست خدا را زیر سؤال می‌برند حق ندارید بنشینید. در جلسه‌ای که تحقیر می‌کنند بنشینید حرام است.

بعضی وقت‌ها آیات خدا را مسخره می‌کنند و طنزش می‌کنند. قرآن می‌فرماید: أَبِاللَّهِ وَآيَاتِهِ وَرَسُولِهِ كُنْتُمْ تَسْتَهْزِئُونَ آیا خدا و قرآن را مسخره می‌کنید.

انسان باید تصمیم بگیرد از این نعمت آزادی که خدا به او داده تصمیم بگیرد.

خداوند به حضرت آدم فرمود هر چه می‌خواهی بخوری بخور، اما از این میوه نخور! شیطان آمد او را وسوسه کرد که اگر از این میوه بخوری برای همیشه هستی. قسم خورد و آن هم فریب خورد و میوه را خورد! تا میوه را خورد لباس‌هایش ریخت و از بهشت هم بیرونش کردند! پرسیدند که حضرت آدم چرا خوردی؟ آخر تو که از این میوه خوردی از بهشت بیرونت کردند و ما را هم بیرون می‌کنند! می‌گوید وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْمًا نتوانسته تصمیم بگیرد.

ما در زندگی‌مان باید یک‌زمان‌هایی قاطع تصمیم بگیریم.

جوانی می‌گفت زن زیبا می‌بینم نمی‌توانم نگاه نکنم، چشم و دلم می‌رود! گفتم تصمیم داری نگاه کنی؟ گفت بله! گفتم اگر دوباره مبلغی جریمه برای خودت قرار بدهی دفعه سوم دیگر نگاه نمی‌کنی!

ما آزاد هستیم ولی باید تصمیم بگیریم و سوءاستفاده از آزادی نکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن