Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: پس از مرگ   

انسان مرحله‌ای دارد که در دنیا زندگی می‌کند و یک مرحله هم وقتی مرگ پیش می‌آید تا قیامت، یعنی از برزخ تا قیامت که مدت آن معلوم نیست و اینجا فرد اگر خوب باشد، قرآن می‌فرماید فَأَمَّا إِنْ كانَ مِنَ الْمُقَرَّبِينَ، فَرَوْحٌ وَ رَيْحانٌ وَ جَنَّةُ نَعِيمٍ که اگر ایشان از مقربان درگاه خدا باشند، یعنی از اولیاء خدا باشند راحتی و رحمت است و بهشت هم جای اوست.

اما اگر آدم بدی باشد قرآن می‌فرماید وَأَمَّا إِنْ كَانَ مِنَ الْمُكَذِّبِينَ الضَّالِّينَ، فَنُزُلٌ مِنْ حَمِيمٍ، وَتَصْلِيَةُ جَحِيمٍ  با آب داغ از او پذیرایی می‌شود و به جهنم سر جایش می رود.

پس اگر خوب باشید در برزخ لذت می‌برید و اگر بد باشید در جهنم عذاب می‌بینید.

راجع به عالم برزخی می‌فرماید وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ فکر نکن آنان که در راه خدا کشته شده‌اند مرده‌اند، بلکه زنده‌اند. نه آن زندگی که سعدی می‌گوید:

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز، مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

تعبیرات قرآن این است: شادند، رزق داده می‌شود به آنها، خبر خوش می‌شنوند و واقعاً یک زندگی برزخی دارند. غیر از شهدا افراد دیگر هم هستند که زندگی برزخی دارند.

حاج عباس قمی صاحب کتاب مفاتیح که بابرکت‌ترین کتابی است که ما داریم است. ایشان بعد از مرگش به خواب پسرش می‌آید که من یک کتاب از فلانی گرفتم و یادم رفته به او بدهم. در همان عالم رؤیا آدرس جای کتاب را در کتابخانه و همچنین علامت کتاب را هم می‌دهد و می‌گوید کتاب را بردار و زود برسان به صاحبش که من اینجا مدیون نباشم. پسر از خواب بیدار می‌شود، می‌روند کتابخانه و طبقه همان آدرس کتاب را پیدا و برمی‌دارد که ببرد بدهد به صاحب کتاب. دم خانه آن فرد پایش پیچ می‌خورد و کتاب می‌افتد و زخمی می‌شود. آن را برمی‌دارد، پاک می‌کند و درب خانه را می‌زند. می‌گوید من دیشب خواب پدرم را دیدم که این کتاب را امانت آورده و نتوانسته پس بدهد، گفته این را به شما بدهم و تشکر می‌کند.

فردا شب مجدداً به خوابش می‌آید چرا به صاحبش نگفتی کتاب افتاد زمین؟ چون از قیمتش کم می‌شود؟ برو حلالیت بطلب یا یک مبلغی بده تا راضی شود، شما این را چه می‌گویید؟

نمونه‌های زیادی از عالم برزخ خبر دادند که ناظر بر کار ما هستند و وقتی هدیه برایشان می‌فرستیم شاد می‌شوند و بهترین شادی این است که مبلغی پول به‌عنوان دیون احتمالی برای اموات بدهید و کمک کنید به‌جای بدهی آن مرحوم یا به نیابت او نمازخواندن، قرآن خواندن و کمک به فقیر کردن را داشته باشیم. مایک حیات برزخی داریم که بعد از دنیا شروع می‌شود و تا قیامت، شهدا و برخی صالحان خدا این حیات را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن