Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: علت گناه انسان

یکی از دلایلی که انسان قدر خودش را نمی‌داند گناه کردن است. چون خودش را نمی‌شناسد به چه دلیل طلا را از بچه می‌گیری و شکلات به او می‌دهی؟ چون بچه شناخت ندارد طلا چیست وقتی شکلات به‌جای طلا به او می‌دهی، راضی هم هست! ما گاهی به گناه کردن راضی هستیم! قرآن انتقاد می‌کند، می‌فرماید:

فهمیدی چه‌کار کردی؟ باختی‌ها! به همین دنیا راضی شدی أَرَضِيتُمْ بِالْحَيَاةِ الدُّنْیا. قرآن می فرماید دلشان خوش است! قرآن می فرماید زمین و آسمان را برای تو آفریدم، تو باالتر از هستی، هستیم . قرآن می فرماید ما امانت را به زمین و آسمان عرضه کردیم، آنها ترسیدند  و انسان قبول کرد! در قرآن یک صحنه می گوید این است . این چه بار امانتی بود .

می‌گویند کسی داشت می‌رفت مقداری شیشه بار الاغ کرده بود. یکی هم چماق دستش بود، رد شد زد به این خورجین شکست!

گفت پیرمرد؟

جواب داد بله

 گفت تو بار الاغت چه هست؟

 گفت یکبار دیگر بزنی هیچی!

 این را که خورد کردی، یکی دیگر هم که بزنی دیگر هیچ ندارم!

انسان هم بار شیشه دارد ولی متوجه نیست! گاهی با گناه زده و بارش را شکسته است! اراده کرده، ولی چه اراده‌ای؟ یک‌بار به‌خاطر جایزه، سر امام حسین را بریدند. یک‌بار سر یحیی پیغمبر را هم بریدند که دل فلانی را خوش کنند! یا برای این که یک‌لقمه‌نان از شاه بگیرند، امثال رجایی‌ها را شکنجه کردند و شلاق زدند که شاه خیالش راحت شود که مخالف ندارد!

همة اینها که مریض می‌شوند در انتخاب غذای سالم نمی‌خورند و با خوردن غذای ناسالم بیمار می‌شوند . در انتخاب همسر شکل را می‌بیند و در آینده مشکل‌دار می‌شود، روایت داریم که اگر در انتخاب همسر فقط حواستان به شکل و پول باشد خدا از هر دو محرومتان می‌کند و تا آخر عمر محروم می‌شود. این افراد اغلب ازدواجشان عقب می‌افتد، وقتی هم فرد زیبایی پیدا کرد، می‌گوید فلان قدر سکه را باید بدهی و عاشق باید بدهد دیگر! بعد همین آقا در عروسی یا خیابان و غیره زن‌های دیگر از زن خودش خوشگل‌تر می‌بینید و می‌گوید خاک بر سرم کلاه سرم رفت، چون مقایسه می‌کند بین خودش و همسر دیگران و چشم‌چرانی باعث می‌شود که حسرت بخورد! نه اینکه شکل نباشد، اما اصل خانواده است، کمالات است، جوهر انسان است.

به یکی گفتند می‌خواستی زمان امام علی باشی؟ گفت بله گفت خب آن زمان ماشین نبود هواپیما نبود، الاغ بود و خیلی چیزها را نمی‌دیدی! گفت همه را نمی‌دیدم، ولی علی را که می‌دیدم.

 ما یک اراده‌ای داریم که به‌خاطر آن ارزش داریم و لذا می‌گویند کسانی که عقل دارند، سواد دارند، ولی استفاده درست نمی‌کنند اینها باختگان روزگارند.

خدا همة ما را حفظ کند

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن