Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: معاد

ما  30 – 40 – 50- سال خلاف می‌کنیم پس چرا قرآن می‌گوید خالدین فیها یعنی همیشه آنجا خواهند بود. ما که  30 سال خلاف کردیم، پس باید 30 سال هم زندان برویم.

جواب این است که جرم، کار به زمان ندارد؛ کار به نحوة جرم دارد. اگر شما کبریت را به بشکه بنزین یا به کشتی بنزین بزنی، کبریت شما یکی بیشتر نبوده، اما به منبع بنزین زدید و همه از بین می‌رود.

یا مثلاً شما با چاقو می‌زنی به چشمت! خب اگر با چاقو بزنی به چشم، ظرف دو ثانیه کوری تا ابد.

 یا یکی یک حرف زشتی به شما می‌زند و یک دقیقه هم نمی‌کشد، یک فحش می‌دهد، شماتت می‌کند، شما تا آخر عمر کینه این را در دل‌داری، بنابراین اگر خواستی کی جرم دارد کی ندارد، نباید بگوییم چند دقیقه جرم کرد.

یا یک‌وقت ممکن است کسی آبروی کسی را بریزد. مثلاً غیبت کند و آبروی کسی که 70 سال عبادت را کرده می‌ریزد، خدا هم 70 سال عبادت تو را از بین می‌برد. این عین عدالت است.

مسئله دیگر اینکه در قرآن آیه‌ای داریم که می‌فرماید نَكْتُبُ ما قَدَّمُوا وَ آثارَهُمْ گناه را که می‌نویسیم، آثارش را هم می‌نویسیم، مثلاً یک کسی می‌آید عروسی و لامپ را خاموش می‌کند یا در تالار عروسی است و برق را می‌کشد! عروسی تاریک می‌شود! خب وقتی بگیرند، سیلی به او که نمی‌زنند. می‌گویند باید نگهش داریم ببینیم در این تاریکی چه حوادثی رخ‌داده است، چند تا بشقاب شکسته، چند نفر از پله‌ها افتادند، صاحب‌خانه چقدر خجالت کشیده و همة اینها را باید روی‌هم حساب کنند و بعد بگوید این کار شما این آثار را داشته است.

 در قیامت همه چیز بر اساس عدل خداست و ظلم نیست. ظلم برای ما است که عقده داریم که با ظلم رأی بیاوریم یا با ظلم کاری کنیم.

 خدا چه نیازی دارد؟ همه نیاز از ماست و چیزی گیر خدا نمی‌آید، مثل اینکه خانه را روبروی خورشید بسازند چیزی گیر خورشید نمی‌آید. چیزی از خورشید کم نمی‌شود. قرآن می‌گوید همه‌تان هم با هم کفار شوید چیزی از خدا کم نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن