Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: استفاده از اوقات

در مسائل آرامش و استرس از چیزهایی که قرآن عنایت دارد این است که: خواب شب آرامش‌بخش است.

کسانی که خواب شب دارند از سلامتی بهتری دارند که شب‌کار هستند و خوابشان میزان نیست .

قرآن می‌فرماید: خدا شب را آفرید برای آرامش.

از جمله چیزهای دیگر هوای مطلوب است. شما یک جا که سروصدا باشد – آرامش ندارید نه برای خواب – نه برای مطالعه – هوای مطلوب مهم است، ما نباید از ماهی‌ها بدتر باشیم! بعضی از ماهی‌ها در اقیانوس‌ها از یک‌منطقه‌ای هجرت می‌کنند به یک منطقة دیگر. پرنده‌ها هم همین‌طورند، از یک منطقة دور هجرت
می‌کنند به‌جای بهتر.

این لیلاف القریش ایلافهم … قوم قریش تابستان و زمستان جابه‌جا می‌شدند. خیلی مهم است. مثلاً در هوای داغ بخواهید درس بخوانید، نیم ساعت – یک ساعت بخوانی سرت گیج می‌رود، اما اگر بلند شوید تابستان بروید جایی که هوایش بهتر است، بیشتر می‌توانیم کار کنیم.

حضرت موسی (ع) وقتی وارد مدین شد داغ بود. رفت در سایه، بعد از ۸ -9 سال که مرسوم بود وقتی
می‌خواست برود جای دیگر، هوا سرد بود. به خانمش گفت هوا سرد است، بمانید تا من بروم آتشی بیاورم گرم شوید، یعنی پیدا بود تابستان ورودش بود، زمستان خروجش بود. از این شب و روز باید استفاده کرد.

به ما گفتند قطع درخت ممنوع است! حق ندارد کسی درخت را قطع کند و جای آن ساختمان بسازد، مگر اینکه اگر ۷ تا درخت برید،7 تا درخت بکارد! یعنی فضای سبز آرامش‌بخش است برای جامعه و نباید از فضای آن کم کنیم. اگر ۲۰۰ متر فضای سبز را با اره بریدید و چوب آن را فروختید، باید جریمه بدهید و جریمه‌اش این است که به‌جایش ۲۰۰ درخت بکاری، این دستور اسلام است.

لذا مقام معظم رهبری فرمود حتی قطع درخت برای ساخت ساختمان مسجد و حسینیه جایز نیست. به اسم مسجد و کتابخانه و … نمی‌شود محیط‌زیست مردم را نادیده گرفت.

مسئلة درختانی که در جاده‌هاست، پارک‌ها، بوستان‌ها، جنگل‌ها، اسلام سفارش کرده جایی که مردم
می‌ایستند برای استراحت، کسی حق ندارد آنجا را نجس کند. آنجا دستشویی نیست که پای درخت ادرار کند!

گفتند اگر سیر و پیاز خوردی، حق نداری بروی مسجد! برای اینکه بوی سیر و پیاز بغل‌دستی‌ات را اذیت
می‌کند. دستشویی مسجد گفته‌اند در مسجد نباشد بیرون از مسجد باشد که بوی دستشویی در مسجد نیاید، نماز که می‌خوانید عطر و گلاب بزنید که آنکه می‌آید نماز بخواند در اجتماع مسلمان‌ها، فضای مطلوب داشته باشد.

حدیث داریم پیامبر اسلام پول عطر و گلابش بیش از پول لباس و خوراکش بود و توجه داشت در این مسائل و توجه به این مسائل مهم است.

قرآن وقتی بهشت را معرفی می‌کنند می‌گویند: بهشتیان نه هوای سرد می‌چشند، نه هوای داغ! نه تابش خورشید اذیتشان می‌کنند و نه زمهریر یخ! از چیزهایی که برای انسان آرامش دارد هوای مطلوب است. حتی داریم که سه چیز آرامش است و حزن و غم و غصه را برطرف می‌کند:

  • آب روان
  • سبزی
  • انسان زیبا

این مطالبی است که در زندگی ما قدم‌به‌قدم آن در آرامش مؤثرند.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن