Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: انسان زیر نظر   

در بحث آرامش یکسری از آرامش‌ها غیبی است که خداوند باید دل را نگه دارد، به مادر موسی وحی کردیم اگر فرعون وجود این بچه را بفهمد، می‌کشدش! فعلاً او را شیر بده، در جعبه بگذار و در آب بینداز، ما این بچه را حفظ می‌کنیم و بعد به تو برمیگردانیم! اما وقتی مادر، بچة نوزادش را در آب انداخت، دلش ریخت! قرآن گفت: من دلش را نگه داشتم، رَبَطْنا عَلى‏ قَلْبِها  یعنی گره زدیم دل مادر را به خودمان، این یک آرامش‌بخش است. انسان اگر بداند زیر نظر خداست آرامش دارد. شما اگر بخواهید شیرجه بروید، همین که خسته شدی بیرون می‌آیی، اما اگر بدانی که با یک دوربین دارند نشانت می‌دهند، هر چه بتوانی خودت را زیر آب نگه‌داری! چرا؟ چون می‌گویی زیر نظر هستم تا آخرین توان زیر آب می‌مانی.

ما وقتی می‌دانیم زیر نظر خداییم آرامش داریم. امام حسین(ع) روز عاشورا نوزاد شش‌ماهه‌اش را نشان جمعیت داد که تشنه است، آب به او بدهید. این را تیر زدند و علی‌اصغر(ع) را روی دست پدر شهید کردند. به گلوی بچه شیرخواره، پدر باید چه کند؟ امام حسین(ع) فرمود: همین که خدایا تو می‌بینی، من آرامم.

این وزنه‌بردارها بلند شوند نماز بخوانند، بلندکردن پتو برایشان سنگین است، اما وقتی میبنند در جمعیت هستند  و همه نگاهشان می‌کنند، وزنه‌های سنگین دست می‌گیرند.

ما بدانیم زیر نظریم، من الان صد تا سرفه کنم به کسی نمی‌گویم معذرت می‌خواهم، اما اگر پشت دوربین باشم تا سرفه کنم می‌گویم معذرت می‌خواهم. چون خودم را در محضر مردم می‌بینم.

اولین نقطة آرامش از خداست. اول نقطه آرامش، وصل شدن است به خدا، امکانات هم بی‌اثر نیست، مثلاً انسان کاری که می‌کند، هدف داشته باشد. آدم بی‌هدف آرامش ندارد، باید هدف داشته باشد. زمان آرام‌بخش است که زمان مناسب است یا خیر، مناسب جامعه هست یا خیر و ..

امام رضا فرمود (ع): ب کارگر طی کنید که چند به او می‌دهید.

چگونگی رفتار امام رضا (ع) با کارگران و زیردستان:

یک روز فرمود به این کارگر چقدر می‌دهی؟ گفت: این‌قدر بدبخت است که هر چه بدهی راضی‌است!  حضرت ناراحت و عصبانی شدند و فرمودند: چند بار گفتم طی کن! این بندة خدا که از صبح‌کار می‌کند نمی‌داند نرخش چند است. طی کن و موقعی هم که میخواهی تسویه کنی یک چیزی هم اضافه کن که این با آرامش کار کند. یعنی اینکه آدم بداند برای چه کسی کار می‌کند. نرخش چقدر است، چه کسی قدردانی می‌کند. پایان کارش چقدر است. استحکام دارد یا نه، برای‌خداست یا حبس می‌شود. اینها ابزار آرامش است که هر کس برای کسب آرامش باید داشته باشد.

مشورت می تواند به انسان آرامش ‌دهد.

علم می تواند به انسان آرامش دهد .

انشاا … و خدا آرامش غیبی و آرامش ابزاری را به ما عطا فرماید.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن