Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: جمعیت        

در بحث روان‌شناسی که موضوع اصلی آن استرس و آرامش است به مسئله جمعیت می‌رسیم.

یکی از ابزارهای آرامش، جمعیت زیاد است. جمعیت زیاد آرامش‌بخش است .

بر خلاف این برنامه‌هایی که به اسم کنترل نسل، تنظیم خانواده و اولاد کمتر زندگی بهتر، بیان می‌شود و قرآن کریم آن را قبول ندارد، جمعیت زیاد مسئله مهمی است.

آیه‌ای در قرآن داریم (سوره مبارکه اعراف آیه ۸۶) می‌فرماید: «وَاذْكُرُوا إِذْ كُنْتُمْ قَلِيلًا فَكَثَّرَكُمْ»؛ یادتان نرود عدد شما کم بود، آمار شما را بالا بردیم.

جمعیت عامل ثبات و آرامش کشورها

در مناجات داریم حضرت ناله می‌کند از چند موضوع! اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا از اینکه پیامبر از دنیا رفت، امام‌زمانم غایب است، دشمنانم هم زیاد است و مسلمان‌ها کم است.

قرآن می‌گوید: وَ اجْعَلُوا بُیُوتَکُمْ قِبْلَةً اگر خانه می سازید، خانه هایتان را مقابل هم بسازید .

باید طوری باشد که مثلاً در مدرسه علمیه متولی و مدیر مدرسه با یک نگاه در یک دقیقه بفهمد چه کسی خواب است و چه کسی بیدار؟ و که آمدورفت. این آرام‌بخش است.

روایت هم داریم که علیکم بالسواد الاعظم در مراکز پرجمعیت زندگی کنید، امکاناتش بیشتر است. دسترسی هم بیشتر است و اینها آرامش‌بخش است.

یکی از کارهای آرامش‌بخش این است که بفهمد کارش قبول شده، مثلاً خانمی که در خانه آشپزی می‌کند دغدغه دارد که غذایش خوب شد یا نشد؟ میهمان‌ها پسندیدند یا نه؟ وقتی مرد منزل یک قاشق دو قاشق می‌خورد و بگوید احسنتم یا چه غذای خوشمزه‌ای، این آرامش‌بخش است.

قرآن به پیامبر می‌فرماید آنها که زکات می‌دهند خُذ مِن أَموالِهِم صَدَقَةً از آنها زکات بگیر وَصَلِّ عَلَيهِم و درود بفرست به آنها، این درود تو به آنها آرامش می دهد.

حدیث داریم اگر کسی را دوست دارید وقتی به آن می‌رسید بگویید من شما را دوست دارم، من یاد شما هستم، اینها الفت را زیاد می‌کند و آرام‌بخش است.

بهترین آدم‌ها انبیاء هستند. شخصی مثل ابراهیم در شهر مکه خانه خدا می‌سازد گفت خدایا قبول کن.

به امیرالمؤمنین گفتند چقدر عبادت می‌کنید؟ فرمودند: نمیدانم قبول شده یا نه؟ اگر می‌دانستم این‌قدر خودم را خسته نمی‌کردم.

 از چیزهایی که انسان را آرام می‌کند بفهمد زحمت‌هایش مفید بوده و خستگی از تنش بیرون می‌رود .

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن