Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: رازداری

یکی از عوامل آرامش این است که انسان رازداری کند.

رازداری:

شما حتی اگر گناه کردی، حق نداری به رفیق و دوستت بگویی. برای اینکه همین دوست، یک موقع دشمن تو می‌شود. یک صحنه‌ای، عکس گرفتی و برای دوستت فرستادی! چرا این عکس را برای شخص فرستادی؟ ممکن است همین عکس را نگه دارد و یک زمانی با این عکس آبرویت را ببرد! بچه‌های ما متأسفانه این فکر را نمی‌کنند و با هر چیزی عکس می‌گیرند و هر چیزی را هم می‌گویند، بعد هم می‌گوید چه خاکی به سرم کنم چرا به این گفتم و …

امام فرمودند: اگر می‌خواهی راحت باشی و آرام زندگی کنی رازت را به کسی نگو، لا تُطلِعْ صَدِيقَكَ مِن سِرِّكَ إلاّ على ما لَو أطلَعتَ علَيهِ عَدُوَّكَ لَم يَضُرَّكَ 

امام صادق (علیه‌السلام) به صحابه فرمود: به دوستت آن چیزهایی را بگو که اگر دشمنت هم فهمید، نتواند کاری کند و نتواند برای تو برنامه‌ریزی کند.

فإن الصديق قد يكون عدوا يوما ما و با هر کس بد شدی، هرچه خواستی فحشش نده، چون اگر خواستی با او دوست شوی، رویت نمی‌شود نگاهش کنی.

فاش کردن راز و عیوب یک مؤمن بر دیگر مؤمنان حرام است.

اگر کسی راز مردم را گفت و گفت فلانی فلان عیب را دارد یا فلان گناه را کرده، حدیث دارد که آن گناه پای تو هم می‌نویسند.

استغفار هم برای دیگران بکن. خدایا فلانی گناه کرده، آن را ببخش. برای او دعا کن، برنامه‌ریزی نکن که این گناه را چطوری به این‌وآن بگویی و آبروریزی کنی!

یک روز امام صادق (ع) به کعبه نگاه کرد گفت: ای کعبه! عزیزی. بعد فرمود: آبروی مؤمن از تو هم عزیزتر است.

چرا لجن به آبروی مردم می‌مالیم؟ خیلی حرف‌ها که شلاق دارد! فلانی با فلانی رابطه دارد و نسبت زنا بدهد، نسبت زنا و خود زنا ۲۰ شلاق فرقش است. خود زناکار ۱۰۰ شلاق، کسی که نسبت داد ۸۰ شلاق به او می‌زنند.

اگر نسبت زنا و لوات داد، باید ۴ شاهد بیایند شهادت بدهند. اگر ۳ نفر آمدند هرکدام را ۸۰ شلاق می‌زنند، چرا که آبروی مؤمن را برده‌اند، یا باید ۴ نفر باشند یا اگر کمتر بودند شلاق می‌خورند.

آبروی مردم مهم است، حتی غیرمسلمان‌ها. یک روز امام محمدباقر (علیه‌السلام) دیدند که یکی از دوستانشان نسبت زنا به نوکرش داد مثلاً گفت زنازاده! حضرت فرمودند: چه کسی گفتی؟ گفت: این نوکرم هست، به او گفتم! فرمود: آیا به نوکرت می‌توانی فحش بدهی؟ گفت: به مادرش فحش دادم، امام فرمود: به مادر نوکرت می‌توانی فحش بدهی؟ گفت: مسلمان نیست! امام فرمودند: به‌غیر مسلمان می‌توانی این حرف را بزنی؟ بعد امام فرمودند: من ۲۰ سال است که فکر کردم تو آدم خوبی هستی! حالا که این حرف از دهانت درآمد، پیداست که نه، کارت درست نیست! باید مواظب باشیم رازداری کنیم.

شرکت در جلسات مذهبی و علمی باعث آرامش می‌شود.

امام دهم فرمودند که هفته‌ای یک ساعت بروید و مطلب یاد بگیرید.

در دانشگاه بودم یک بنده خدا آمد گفت: استاد دانشگاه هستم، سابقة آخوندی هم دارم. (هرکسی استاد دانشگاه تهران نمی‌تواند باشد) پرسید شما چرا می‌گویید مرگ بر آمریکا؟ مگر قرآن نگفته وَلَا تَسُبُّوا فحش ندهید به بت‌پرستان؟ شما که فحش دادی آنها هم فحش می‌دهند! مرگ بر امریکا نگیم!

ما مرگ بر آمریکا نگوییم!

گفتم معنی آیه این است که تو آغازگر نباش! چون تو اگر شروع کردی او هم برمی‌گردد فحش می‌دهد. ما آغازگر نبودیم، آمریکا ۵۰ سال است کشتی و هواپیمای ما را زده است، نفت ما را برده، ما را تحقیر کرده، هزاران جوان ما را رضایت آمریکا کشتند. بعد این آیه جاش این است که اگر کسی حرفی نزد تو کاری نکن که او تحریک نشود و چیزی بگوید.

استاد دانشگاه بود ولی نمی‌دانست! گفت از کجا میگی این حرف رو؟ گفتم از فَيَسُبُّوا می‌فهمم تو که حرف بزنی دهن دشمن باز می‌شود، ولی معنای این نیست که هر کاری کرد، چند سال تو را بمباران کرد تو چیزی نگو. آغازگر نباش.

همه باید با یک اسلام‌شناس مرتبط باشند و اگر نداری عیب از خودمان هست، چطور نجار و پزشک و کبابی، راه‌آهن، قطار و … همه را بلد هستی، حالا شماره یک اسلام‌شناس سنگینی می‌کند بر روی گوش شما؟

پدرگاهی می‌گوید فرزند من منحرف شد! خب تو برای درس ریاضی و فیزیک، شنا و … استاد می‌گیری، ولی برای قرآن نمی‌گیری! مقصر خودمانیم! خودمان نخواستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن