Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: شایعات  

از چیزهایی که سبب برهم خورد آرامش می‌شود سخن‌چینی و شایعات است. گاهی یک موج راه می‌اندازند، جوسازی می‌کنند، شعاری بر روی دیوارمی نویسند، مطلبی را ذکر می‌کنند، زلزله می‌شود! چون ما یک زلزله داریم مربوط به زمین است که قران می‌فرماید: إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا، یک زلزله هم داریم که انسان‌ها به وجود می‌آورند! وَ الضَّرّاءُ وَ زُلزِلوا حَتّی یعنی عقاید و افکارش به‌هم‌ریخته یا می‌ریزند.

آری، شایعه حرام است. قرآن می‌فرماید: که مردم تا خبر می‌آید در جنگ پیروز شدیم یا شکست خوردیم فوری پخش می‌کنند. درحالی‌که وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَإِلَى أُولِي الْأَمْرِ مِنْهُمْ اگر این خبر را به پیغمبر یا اولامر می‌گفتند لَعَلِمَهُ الَّذِينَ یَسْتَنْبِطُونَهُ مِنْهُمْا آنهایی که اهل استنباط هستند خبر را گوش می‌کنند و بعد مطرح می‌کنند. به مسلمانان هم می‌گوید اگر شنیدید در جنگ پیروز شدید، پخش نکنید، شکست هم خوردید پخش نکنید که شاید همه صحنه‌سازی باشد.

در مدینه وهابی‌ها قبر ۴ امام را خراب کردند. ایرانی‌ها تا شنیدند ریختند در خیابان عزا عزاست و … تظاهرات کردند. رضاشاه عکسی از اینها گرفت و فرستاد خارج که مردم ریختند در خیابان و می‌گویند ما قاجاریه نمی‌خواهیم و پهلوی می‌خواهیم! ببینید، موجی را درست می‌کنند و از خراب کردن قبر ۴ معصوم، ایرانی‌های متعصب و باغیرت می‌ریزند در خیابان و دشمن سوءاستفاده می‌کند، باید مواظب باشیم که فضاسازی نکنند.

قرآن می‌فرماید: وَلا تَقفُ ما لَیسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ هر چه شنیدیم تا یقین پیدا نکردیم پیگیر نباشیم.

حتی اگر کسی در جبهه گفت مسلمانم قبول کنید نگویید این ترسیده و از ترس جان و مالش این‌طور می‌گوید، قرآن می‌فرماید: وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَى إِلَيْكُمُ السَّلَامَ کسی که به شما سلام می‌کند، تسلیم می‌شود، نگویید دروغ می‌گویید، چون شایعه را خیلی راحت می‌توان ساخت.

می‌گویند شایعه را دشمن سفارش می‌دهد، خواص تولید می‌کند، عوام توزیع می‌کند.

گاهی وقت‌ها یک شبهه به وجود می‌آورند که اکثر آن‌ها هم دروغ است، مثل اینکه می‌گویند ۱۳ نحس است، این دروغ است، حضرت علی سیزده رجب به دنیا آمد! یا عدد ۱۳ نمی‌نویسند و می‌نویسند ۱۲ + ۱. یا مثلاً می‌گویند عطسه کردی صبر کن، درصورتی‌که می‌گویند عجله کن یا می‌گویند زن یک دنده کمتر از مرد دارد! دروغ است. گاهی هم‌نام دین روی آن می‌گذارند، مثل اینکه ماه محرم و صفر ازدواج ممنوع، این دروغ است! بله روز عاشورا حسابش جداست که باید حریم نگاه داشت.

رسم ما این است اگر پدربزرگی از دنیا رفت تا یک سال عروسی نشود! از کجا بدانیم تا سال دیگر کسی نمیرد؟ رسم ما این است که کسی می‌میرد بریم خانه‌اش شام بمانیم! اسلام می‌گوید شام بپزید و درب خانه‌اش ببرید! این دوتا داغ می‌بیند این‌طوری یکی پدرش مرده یکی هم هر چه ارث گذاشته بدهد همسایه و میهمان بخورد و ببرد.

رسم‌ها را باید کنار گذاشت، روی موج حرکت نکنیم، هر چه می‌خواهیم عمل کنیم یا وحی گفته باشد یا عقل بگوید.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن