Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم‌الله الرحمن الرحیم

کارشناس: استاد قرائتی

عنوان: مقایسه کردن      

در بحث آرامش و استرس یکی از چیزهایی که می‌تواند مؤثر باشد، رقابت‌ها است.

حسادت به زندگی دیگران

یعنی زندگی زن و شوهر خوب است، ولی یک میهمانی می‌روند و … می‌بیند که فلانی که هم سن و هم سواد و هم فامیل بودند، با هم بودند در یک دانشگاهی – مزرعه دای کارخانه‌ای و … حالا زندگی آن چنین است و این آن‌طور نیست و خانم بهانه می‌گیرد که فلانی ماشین دارد و تو نداری و …

انواع رقابت‌ها زندگی را به هم می‌زند و لذا سفارش شده که با اغنیا و مرفهین نشست‌وبرخاست نکنید! چون احساس می‌کنید خدا به شما کم داده، البته خداوند یک نعمت‌هایی هم به شما داده که به او نداده است.

هرکسی می‌بینید که نعمتی دارد باید توجه به قرص‌هایش هم بکنید.

حضرت امیرالمؤمنین فرمود: مَادُّ الْقَامَةِ قَصِيرُ الْهِمَّةِ، وَ زَاكِي الْعَمَلِ قَبِيحُ الْمَنْظَرِ یکی قدش بلند است، ولی نگاه به این هیبتش نکن، قدش بلند است اما همتش کوتاه، . طَلِيقُ اللِّسَانِ حَدِيدُ الْجَنَانِ بیانش روان، اما قلبش سنگی است یا زنبور عسل همانطور که عسل دارد زهر هم دارد .

نکته مهم این است که باید همه چیز را با هم دید. یکی ممکن است زیبا باشد، یکی ممکن است زیبایی اولی را نداشته باشد، اما 10 سال بیشتر عمر کند! یکی طبع شعر دارد، اما حافظه‌اش خیلی خوب نیست. یکی طبع شعر ندارد اما حافظه‌اش زیاد است.

یکی از چیزهایی که آرامش ما را بر هم می‌زند مقایسه کردن است.

مقایسه نعمت‌ها و داشته‌های خود با دیگران از نعمت‌های خودمان غافل می‌شویم.

روایت داریم به آن چیزی که خداداده اگر راضی شویم خدا هم به عبادت‌های ناقصت راضی است. اگر از خدا زیاد خواستی خداوند هم از تو نمازهای باحال می‌خواهد.

کارهای خوب، خوب است. در دعای کمیل می‌فرماید فی میادین السابقین یا در قرآن می‌فرماید فاستبقوا در کارهای خوب سبقت بگیرید از یکدیگر.

به امام سجاد فرمودند: در عبادت خیلی زجر می‌کشی: فرمود عبادت من کجا و عبادت حضرت علی ع کجا! به حضرت علی ع می‌گفتند خیلی زجر می‌کشید فرمود من کجا پیغمبر کجا

در کارهای بیشتر به هم وام بدهیم، بیشتر آموزش بدهیم، خدمت کنیم، در کارهای خوب، رقابت خوب است، اما در زرق‌وبرق دنیا اگر رقابت کنیم خدا راضی نیست و آرامش را بر هم می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن