Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد میردامادی
عنوان: اصطلاح رفتار فرزندان (انواع تشویق)

روش ها و تکنیک های زیادی برای اصلاح رفتار کودکان در روانشناسی وجود دارد و مطرح شده است. یکی از مهمترین آنها استفاده از تشویق است. تشویق نادرست و اشتباه می تواند به همان اندازه که تنبیه نادرست خطرناک است زیان بار باشد.
تشویق انواع مختلفی دارد و ما همیشه پیشنهاد می کنیم که از روش های مختلف استفاده کنید. یعنی همیشه تشویق مادی و خرید اسباب بازی نیست بلکه می تواند بصورت کلامی و با یک سری عبارت ها و جملات مثل: خیلی دوست دارم، خیلی کار خوب و پسندیده ای انجام دادی؛ باشد.. بصورت احساسی باشد، فرزند را در آغوش بگیریم و ببوسیم و یا حتی یک لبخند هم بزنیم نشان از تشویق دارد.
گاهی می تواند بصورت فعالیت های لذت بخش باشد. مثل رفتن به پارک، آب بازی یا هر کاری که کودک دوست دارد را بدانیم و در این موارد استفاده کنیم.
دقت کنید که تشویق کردن با رشوه اشتباه گرفته نشود. خیلی از مواقع مراجعین از این قضیه نگران هستند که مبادا کودک شرطی بشود و حالت رشوه پیدا کند.
این دو مرز کاملا باریکی دارند که تشخیص آن هم کمی سخت است. رشوه یعنی قبل از اینکه کودک آن رفتار مطلوب را انجام بدهد پدر و مادر آن جایزه را به کودک ارائه می کنند. مثل مادری که یک شکلات به فرزندش می دهد و می گوید: عصر که به مهمانی رفتیم شما آرام و مودب باش و سر و صدا نکن! یا یک اسباب بازی تهیه می کند و به کودک می گوید تا دو روز آینده تکالیفت را انجام بده! این حالت رشوه است. کودک آن جایزه را با کمال میل می گیرد ولی فعالیتی را هم انجام نمیدهد. اما تشویق معمولا بعد از رفتار مطولب انجام می گیرد. کودک یک کار درست را انجام می دهد و در ازای آن تشویق می شود.

به بالای صفحه بردن