Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد پوراحمد خمینی
عنوان: مقایسه کردن

یکی از نکاتی که پدر و مادرها باید به خوبی به آن دقت کنند و یکی از آفت های تربیتی هم محسوب می شود و به نوعی می شود اینطور بیان کرد که طی آن فرزند از حَیّزانتفاع خارج می شود یعنی عملا عزت نفس و اعتماد به نفس فرزند را از بین می بریم، این است که ما فرزندان خودمان را نسبت به یکدیگر و یا نسبت به اطرافیان مقایسه کرده و انتظارهای غیرمنطقی داشته باشیم.
ما یک چیزی را نباید فراموش کنیم:
خداوند به هرکدام از فرزندان ما استعداد خاص خودش را عنایت کرده است. ده ها استعداد امروز توسط علمای علم استعداد شناسی معرفی شده است. خب، ممکن است فرزند ما در 5 موضوع استعداد لازم را نداشه باشد اما در 5 موضوع دیگر اتفاقا استعداد بالایی داشته باشد و قطعا هم همینگونه است. ما طبیعتا هیچ انسانی را نداریم که نمره اش در همه استعدادها نمره بسیار بالایی باشد اما در برخی از استعدادها نمره بالایی دارد.
آن دسته از پدر و مادرهایی که انتظاراتشان از فرزند، غیر منطقی باشد معمولا درگیر افراط در امر و نهی کردن به فرنزند می شوند.
مثلا از دو فرزند انتظار دارند که منظم باشند. درحالی که یکی از آنها خیلی منظم است و دیگری نظم پذیری خوبی ندارد. مادر یا پدری که از همه فرزندان می خواهند مانند آن فرزندی که همه چیزش منظم و حرف گوش است باشند معمولا گرفتار افراط در امر و نهی در بچه ها می شوند.
این را هم باید بدانیم که اگر به فرزندان افراط در امر و نهی کردیم موجب لجباز شدن فرزندان خواهند شد. دور شدن فرزندان از خودمان را در پی خواهد داشت.
بنابراین باید مقایسه را از زندگی خودمان و در تعاملات با فرزندان (البته مقایسه کردن در هر موضوعی اشتباه است حتی بین زن و شوهر) حذف کنیم.
مقایسه کردن بَلای خانه مان سوز است.
ما اگر می خواهیم فرزندان خوبی را تربیت کنیم به جای اینکه آنها را درگیر مقایسه شدن بکنیم همه حواس و توجه مان را به این بدهیم که همه استعدادهای فرزندان را کشف و تقویت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن