Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شاه آبادی
عنوان: انواع تربیت

اگر دغدغه مسائل خانواده و فضای مجازی شما را اذیت می کند، اگر نمی دانید که نوجوان شما در گوشی چه کار می کند، اگر نمی دانید او با جنس مخالف ارتباط گرفته است، فیلم های مستهجن می بیند، با آدم نابابی رفیق بشود چه کار باید کنیم؟
اگر دچار این مسائل هستید بدانید که خود مسئله را باید در موضوعات تربیتی جستجو کنید. راه حل و راهکار اصلی در تریبت است.
سه نوع تربیت:
تربیت غربی
می گوید: همه چیز آزاد مگر اینکه به دیگران بخواهید ظلم و ستم کنید. که آنجا محدود می شوید. برای همین هرچقدر خواستید چشم چرانی می کنید و مشروب می خورید ولی اگر به قدری مست کردید که خواستید شخصی را بکُشید آنجا قانون مقابل شما می ایستد.
می گوییم: از کودکی و نوجوانی به فرد باید می گفتید که نباید مست کند و آموزش می دادید و اینکه به سن جوانی و 30 سالگی برسد و مست کند و آزاد باشد و بخواهد فردی را بکشد و شما هم به زندان ببرید مشکل از نگاه تربیتی و خانواده است. اسلام خیلی محکم جلوی این مسئله می ایستد.
مسئله تربیت غربی و مدرن این است که فرد از ابتدا در فساد است. یعنی از شش سالگی یک رفتارهایی را از خودشان نشان می دهند که جزء علایقشان نیست. مثلا یک پسر بچه شش ساله بخواهد یک دختر هم سن و سالش را ببوسد علاقه ای ندارد ولی به قدری در رسانه ها دیدند که حساسیت برایشان ایجاد شده است. از آن اول باید این غرق در فساد باشد. این نوع تربیت که اصلا مورد قبول نیست.

تربیت سنتی
شاید ظاهرا خوب باشد اما از نظر ما این تربیت هم به درد نمی خورد.
می گوید: خیلی باید قوانین را جدی گرفت. مراقب باشید که این کار را بکنید و نکنید! ولی این سوال مطرح می شود: تا چه زمانی؟ برای چه؟ چرا عمق ندارد؟ چرا این قضیه باطن ندارد؟
یک پدر 50 ساله را می بینیم که به فرزندش می گوید این کار را نکن ولی اگر خودش تصویری را ببیند، خیلی بَدش نمی آید. آهسته آهسته می رود که نگاه کند.
اگر بَد است چرا فقط برای اوست و شامل تو نمی شود؟ چرا به سمتش می روی؟
این تربیت دینی نیست. تربیت غربی هم نیست. این تربیت، تربیت سنتی است. به این تربیت بخاطر یک سری قوانین و آموزه ها به آن بهاء می دهند. این هم مورد تأیید ما نیست و نباید جایگاه ویژه ای داشته باشد.
این تربیت، تربیتی است که آزادی اجتماعی را می گیرد، آزادی درونی هم نمی دهد، آزادی قلبی و تقوای درونی هم نمی دهد. ولذا باعث می شود که این فرد وقتی از این دنیا بیرون زد، منفجر بشود. یعنی فرد در اینجا چفیه می انداخته است ولی بلند می شود و می رود آنطرف، ریش خود را با تیغ می زند و تمام هر چیزی که داشته است را برعکس عمل می کند.

تربیت دینی
نه تربیت غربی و نه تربیت سنتی ملاک نیست و آن چیزی که مورد قبول است تربیت دینی است. یعنی از درون شما ساخته می شوید و در اجتماع هم کاملا فعالیت های تربیتی را انجام می دهد. کاملا اخلاقی انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن