Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شاه آبادی
عنوان: روش‌های تربیت رسانه‌ای – محدودسازی

ما در مصرف های مختلف رسانه ای مان، مخصوصا در خانواده مان می بینیم که از بعضی موارد نمی توانیم بگذریم… یعنی دیگر شما ممکن است بگویید حاضرم در خانه همه ما شبکه اجتماعی داشته باشیم، بازی رسانه ای بکنیم و فیلم های مختلف نگاه کنیم. این را ممکن است بطور کلی بپذریم ولی یک مواردی است که برایمان خط قرمز است. ما باید نسبت به خط قرمزها یک دقت و حساسیت هایی داشته باشیم.
گفتیم که ما نمی توانیم تربیت غربی را ترویج کنیم، نه از این جهت که ذلیل هستیم بلکه از این جهت که آن سیره و روش را مسخره می دانیم. یک پدری که می گوید فرزندم را کاملا آزاد می گذارم او را از قدرت پدری و توان پدری خارچ می کنیم. اما هم از این طرف نمی خواهم به قدری سخت بگیریم که فرزند به قولی زده بشود. ما چه کار باید کنیم؟ خط قرمزهایمان را چطور باید بیان کنیم؟
اینجا یک قانونی وجود دارد به نام محدود سازی و اصل محدودیت که آنرا می توان به خانواده نشان داد و جا هم انداخت. یک سری محدودیت ها داریم خیلی راحت…
یک دوره ای دیدید که تأکید می کردند حجاب محدودیت نیست! بعد هر خانم و دختر بچه ای می گفت من هر وقت روسری به سر می کنم می فهمم که محدودیت است. شما بزرگان چرا این را نمی فهمید؟
حال آن بنده خدا هم می خواست بگوید محدودیت نیست بلکه مصونیت است. یک چیزی بالاتر از آن، محدودیت مهم نیست و حرفش این بود.
خب بگوییم که محدودیت دارد و محدودیت چیست. به دختر چهار ساله مان بگوییم عشقم این روسری را سر کن می دانم گرم می شود ولی خوشگلتر می شوی و بیشتر دوست دارم و بزرگتر که شد بگویید کسی هم نمی تواند نگاه چپ به شما بکند. این محدود کردن جزء قوانین زندگی است. اما چطور بیان کنیم؟
قوانین زندگی را بصورت قانون می شود بیان کرد ولی بسیار کم و بسیار محکم! یعنی باید نوجوان ما بداند که یکسری قوانین در خانه وجود دارد و اقتضای این قوانین هم یکسری محدودیت هایی را بوجود خواهد آورد. زمان مصرف رسانه ای محدودیت ایجاد می کند.
مثلا فرزند ساعت شش صبح بلند شده و می گوید می خواهم فیلم سینمایی ببینم! نمی شود، الآن وقت این کار نیست.
محدودسازی یک سری قوانینی را می طلبد که این قوانین را هم می شود با ادبیات قانون بیان کرد. ما می توانیم به شرط اینکه بقیه ابعاد تربیتی را درست لحاظ کنیم با محدود سازی و بیان قوانین ساختار مصرف رسانه ای را در منزلمان محکم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن