Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شاه آبادی
عنوان: اعتیاد رسانه ای- عنصر جذابیت در اعتیاد

عادت های رسانه ای، عادت هایی هستند که ما درگیر رسانه می کنند و کردند و سخت می شود از آن جدا شد. عادت خودش سختی هایی دارد ولی اگر تبدیل به اعتیاد شد واقعا دیگر رو به مرگ می شود. خیلی سخت است. ولی چه می شود که ما عادت می کنیم؟ و رسانه چطور توانسته است ما را این قدر آسان درگیر عادت کند؟
ما چقدر تلاش می کنیم که فرزندمان را از بچگی نسبت به نماز عادت بدهیم که سختی های نماز برایش گرفته بشود. یکی از خوبی های عادت این است که خیلی از سختی ها را می گیرد. می پرسند شما چطور هر روز صبح بلند می شوید و نماز می خوانید و ما پاسخ می دهیم: دیگر عادت کردیم…
برای کسی که از 15 یا 20 سالگی بخواهد شروع کند خیلی سخت است ولی برای کسی که از 7 سالگی یا بعد از آن شروع کرده خیلی آسان است. عادت این فایده را هم دارد. اما اعتیاد اصلا خیلی فاصله می گیرد و وقتی یک فرد معتاد می شود جدا شدن از آن موضوع برایش آسان نیست مگر اینکه به شرایط خاص.
رسانه چه کار می کنید؟ چطوری ما را به عادت، عادت می دهد؟ یک شعری بود که می گفت: عادت کن که عادت نکنی، این خودش یک جمله متناقض نماست ولی مفهوم آن درست است. و عادت خوب و بد را می گوید و منظورش این است که فرد باید نسبت به عادت تسلط داشته باشد. حالا رسانه یک کار خیلی مهم که انجام می دهد این است تمام وجود ما را درگیر میکند. وقتی تمام وجود درگیر شد یکی یکی قوای ما از دست می رود.
وقتی که شما تمام توجهت با چشم به یک فیلمی متوجه می شود دیگر خیلی سخت است که از وسط یک داستان و فیلم خودتان را جدا کنید! رسانه این قدر روی جذابیت کار می کند و شما را با جذابیت درگیر می کند که بیرون آمدن برای شما خیلی سخت خواهد بود.
جذابیت کلید واژه ی اصلی است که رسانه ها به آن پایبند هستند و درگیر آن هستند و ما را هم درگیر آن می کند. چیزی که قبلا نبود. یعنی قبلا اگر یک سخنران می خواست به منبر برود، به جذابیت فکر می کرد ولی این قدر محتوا و حرف حساب زدن برایش مهم بود که جذابیت هم یک حاشیه ای از کار بود. الآن رسانه این را نمی گوید و می گوید اول جذابیت است. به قدری جذابیت را زیاد کن که طرف مقابل نتواند جدا بشود. مجنون بشود. اگر این اتفاق بیفتد حالا هر محتوایی که بخواهید می توانید به مخاطب بدهید! و می بینیم که در عمل هم همین کار را کردند. رسانه با جذابیت شروع به عادت دادن می کند. عادت، عادت، عادت….
این عادت اگر زیاد بشود می شود اعتیاد و ما باید توجه ویژه مان را به همین جذابیت داشته باشیم و بدانیم که این جذابیت چه کار می کند تا بتوانیم جلوی آنرا بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن