Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شاه آبادی
عنوان: دوستی افراطی – دوستی افراطی چیست؟

کسانی که با فضای مجازی درگیر هستند ،کسانی که شبکه های اجتماعی برایشان پررنگ شده، الآن دیگر خیلی خوب می دانند که یکی از مهمترین مسائل در این دنیای بزرگ مجازی دوستی های زیاد است. حالا نمی گوییم دوستی های افراطی که اگر به آن درجه برسد مشکل می شود.
ما می خواهیم در مورد این دوستی ها صحبت کنیم که این دوستی ها به هرحال در شبکه های مجازی خیلی پررنگ هستند و از یک طرفی هم آسیب به مسئله خانواده می زنند. گاهی آسیب است و گاهی هم نیست. به هرحال رویکرد ما الآن آسیبی تر است و نگاهمان کمی نقادانه است. لذا می خواهیم بدانیم که چه کار باید کرد؟
فرزند من با گوشی همراهش ارتباط عاطفی گرفته است. عاشق فردی که پشت این گوشی هست شده و تمام زندگی اش را برای او قرار داده و حاضر نیست یک دقیقه سرش را بالا بیاورد و با من یا برادر یا خواهرش ارتباط بگیرد. این را باید خوب و درست بررسی کرد. اگر سریع با بچه برخورد بکنیم، گوشی را از او بگیریم یا محرومیت های بی ارزش یا بدتر از آن تشویق های بی جا، حل مسئله نمی کند. ما باید این داستان را خوب بشناسیم. و باید تفکیک قائل بشویم بین دوستی، روابط صمیمی و روابط افراطی، این ها با هم فرق دارند. دوستی های عمومی که بچه ها و نوجوانان با هم دارند اصلا کم نیست و یک طبیعت است و اگر نباشد باید نگران شد. روابط صمیمی آیا باشد؟ کسی که دوست صمیمی ندارد نگران کننده است.
امیرالمومنین (ع) فرمودند: عاجزترین افراد کسی که نتواند دوستی بگیرد. از آن انسان عاجزتر کسی که رفاقت و دوستی داشته و این رفاقت را از بین ببرد و ضایع کند.
این اصل اساسی است. باید در نوجوانی به آن بها بدهیم. نوجوان ما حتما باید رفیق داشته باشد، باید برای رفیق داشتن تلاش کند. شخصیت او باید تغییر کند با یک کودک و خردسالی که خیلی دنبال رفیق نیست. این یک طبیعت و ضرورت است که اینچنین دوستی ایجاد بشود. اما دوستی عمومی با دوستی صمیمی فرق دارد. دوستی صمیمی هم اتفاقا لازم است و این دوتا جزء چیزهایی است که قابل سفارش و تأکید است اما دوستی افراطی باید مراقبت، هدایت و کنترل بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن