Generic selectors
Exact matches only
عنوان
محتوا
Post Type Selectors
post
sfwd-lessons
sfwd-courses

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شمس
عنوان: نقطه جوش رفتار!

راستی من یک آدم صبوری هستم، به قدری صبر می کنم و حرف ها را می شنوم و رفتارها را می بینم اما خدایی نکند که کاسه صبر من لبریز بشود؛ آنوقت هرکسی که نزدیک من است باید فرار کند یعنی منفجر می شوم و دیگر کوچک و بزرگ را نمی شناسم….
حتما ما با این واژه ی تکراری زیاد آشنا شدیم چرا که ما فکر می کنیم کاسه صبر یک چیزی است که یک روزی باید لبریز بشود در صورتی که معنای صبر به معنای خویشتن داری است و معمولا زمانی ما مشخص می کنیم انسان صبوری هستیم که در مواقع بحرانی یا چالش های زندگی رفتارهای مناسب و عاقلانه ای از خودمان بروز بدهیم.
رفتار مناسب و عاقلانه یعنی چه؟ رفتاری است که تحت تأثیر هیجاناتی مثل خشم، غم، تعجب، شرم و یا نگرانی قرار نمی گیرد و اگر هم قرار بگیرد خیلی به صورت بارز و چکشی خودش را نشان نمی دهد.
حتما پدر و مادرهایی را دیدید که فرزندشان شلوغ می کند ولی سکوت می کنند. فرزند از در و دیوار بالا می رود و وسایل را به هم می ریزد ولی آنها فقط یک لبخند کوچک می زنند و صبر می کنند. و صبر می کنند تا ببینند فرزند چه زمانی از این کارها دست می کشد تا اینکه می بینند ادامه دار است. ناگهان جیغ و داد و فریاد می کشند و دست فرزند را می گیرند و دعوا می کنند…. نقطه مقابل این حرف این است که طرف مقابل شما واقعا نمی تواند ذهن شما را بخواند، چه بچه و چه بزرگسال
شما باید به دیگران واکنش نشان بدهید، بگویید که این رفتار من را اذیت می کند. من احساس خوبی با این رفتار ندارم…
در واقع بیان احساس و ناراحتی بصورت یک گله و شکایت دوستانه، والدانه و محترمانه می تواند جلوی پرخاشگری و جر و بحث بزرگ در رابطه بگیرد.
حالا این را وارد روابط زوجین کنید. فکر کنید که خانم یا آقایی که مسئولیت پذیر نیستند، خانم یا آقایی که دائم از خانواده همسرشان شکایت می کنند و همدیگر مورد انتقاد و سرزنش قرار می دهند و طرف مقابل هم فقط یک لبخند می زند به این معنا که صبور است و شنونده حرف ها است…. پیام بدنی این فرد زمانی که خودش را گشوده نشان میدهد در برابر این حجم از اتفاقات ناگوار تبدیل می شود به یک نقطه ای از جوش و یک آتشفشانی که ناگهان لبریز می شود و همه اطرافیان را مورد آسیب و صدمه قرار می دهد.
بنابراین راهکار این موضوع: صحبت کردن، مسئله محور بودن و بیان احساسات در زمان خودش است.

به بالای صفحه بردن